Political economy of transformation in Saudi Arabia
Suudi Arabistan'da dönüşümün siyasal ekonomisi
- Tez No: 764917
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Suudi Arabistan Körfez ülkelerinin 2000'li yılların başından itibaren açıkladıkları uzun dönemli ekonomik çeşitlendirme ve kalkınma planlarının sonuncusu olarak 2016 yılında“Vizyon 2030”programını açıkladı. Bu programın temel uygulayıcısı olarak Muhammed bin Salman'ın Ekonomik ve Kalkınma İşleri Konseyi vasıtasıyla hem programı ve bu programın alt kırılımlarını hayata geçirmeye çalışmaktadır. Bu programın akabinde ülkede bir takım değişimler yaşanmaya başladı. Bu değişimler ülkenin kültürel siluetinden bürokrasi yapısının yeniden şekillenmesine varacak derecede geniş bir çerçeveyi kapsamaktadır. Bu tezin amacı bu değişimleri bir dönüşüm çabası olarak nitelendirip Rantiyer Devlet Teorisi literatünün ve Ekonomik Çeşitlendirme literatünün sağladığı imkânlardan yararlanarak çok katmanlı ve ilişkisel bir şekilde açıklama çalışmaktır. Tezde nitel araştırmayı destekleyecek şekilde güncel istatistikler ve verilerden yararlanılıp iddia edilen“dönüşüm”ün gerçekliği, boyutları, derinliği ve Suudi toplumuna yansımaları tartışılmaktadır. Bu tartışma temel olarak yerel, bölgesel ve küresel çaptaki jeopolitik ve jeoekonomik gelişmelerin ve değişimlerin Suudi karar alıcılar üzerinde yarattığı gerekliliklerin ve tehdit algılamalarının karar alıcıların siyasal kapasiteleri, pozisyonları ve Suudi sosyo-ekonomik yapısının doğasıyla nasıl bir etkileşime girdiği ve bu faktörlerin birlikte nasıl dolayımlanıp süreci şekillendirdiği temel olarak hedeflenmektedir.Tezde temel olarak 2016 sonrası süreçte Suudi Arabistan'da siyasi karar alma mekanizmalarının küçük bir ekibin elinde konsolide olduğu ve ekonomik kalkınma stratejisinin özel sektörü daha ön plana çıkartmayı hedeflerken çelişkili bir şekilde devletin ekonomi üzerindeki ağırlığının Varlık Fonu üzerinden arttırıldığı ve eş zamanlı olarak neoliberal politikaların kontrollü bir şekilde derinleştirilmeye çalışıldığı iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Saudi Arabia announced the“Vision 2030”program in 2016 as the last of the long-term economic diversification plans announced by the Gulf, under the management of Mohammad bin Salman. Following the program, a number of changes began to take place in the country. These changes cover a wide framework ranging from the cultural silhouette of the country to the reshaping of the bureaucratic structure. The aim of this thesis is to describe these changes as a transformation effort and to try to explain them in a multi-scalar and relational way by making use of the opportunities provided by the Rentier State Theory literature and the Economic Diversification literature. In the thesis, dimensions of the alleged“transformation”and its reflections on the Saudi society are discussed by using up-to-date statistics and data to support qualitative research. This discussion aims at demonstrating how the requirements and threat perceptions created by local, regional and global geopolitical and geoeconomic developments and changes on Saudi decision makers interact with the political capacities of the decision makers and nature of the Saudi socio-economic structure, and how these factors mediate with each other. In the post-2016 period, it is claimed that decision-making mechanisms have been consolidated in the hands of a small group. Although the economic development strategy aimed to bring the private sector to the fore, the weight of the state on the economy increased through the Wealth Fund and, simultaneously, neoliberal policies were to be deepened in a controlled way.