Financialization of climate: Flexibility, fragmentation, and the feedback loop
İklimin finansallaşması: Esneklik, parçalanma ve geri bildirim döngüsü
- Tez No: 998718
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, iklim değişikliğine ilişkin bilimsel uzlaşı ile etkili küresel iklim eylemi arasındaki süregelen uyumsuzluğa verilen siyasal yanıt olan iklim yönetişiminin finansallaşmasını incelemiştir. Kyoto Protokolü kapsamında bağlayıcı emisyon üst sınırları oluşturma girişimlerinden Paris Anlaşması çerçevesinde benimsenen esnek ve piyasa odaklı yapılara geçişi, iklim sorumluluğunun finansal aktörlere ve piyasalara devredilmesi sürecini incelemiştir. Siyasal iktisat yaklaşımından yararlanan tez, bu finansallaşmış rejimin tarafsız bir şekilde işlemediğini, aksine mevcut küresel hiyerarşileri pekiştirdiğini ortaya koymuştur. Piyasa temelli iklim yönetişiminin teknik ve kurumsal gerekliliklerinin, daha yüksek idari kapasiteye, finansal kaynaklara ve müzakere gücüne sahip Küresel Kuzey ülkelere avantaj sağladığı belirtilmiştir. Buna karşılık, Küresel Güney ülkelerinin yüksek maliyetler, borç kırılganlıkları ve koşullu finansman gibi yapısal kısıtlarla karşı karşıya kaldığı, bu durumun politika alanlarını daralttığı ve bağımlılık örüntülerini yeniden ürettiği tespit edilmiştir. Çalışma, Paris Anlaşması'nın 6. Maddesine ilişkin ayrıntılı bir analiz sunarak, bu maddenin“azaltım çıktıları”nın alınıp satılabilir taleplere dönüşme sürecinde rolünü incelemiştir. Tez, iklim kırılganlığının Küresel Güney için uyum ve azaltım politikaları açısından gerekli mali alanı daha da kısıtladığı bir“iklim-finans döngüsü”nü tanımlamıştır. Sonuç olarak araştırma, mevcut mimarinin politika bölümlenmesine neden olduğunu ve merkez-çevre asimetrilerini sürdürdüğünü, adil bir dönüşümün ise iklim yönetişiminin piyasa temelli risk azaltma mekanizmalarına devredilmesi yerine yeniden siyasal karar alma süreçlerine dahil edilmesi gerektirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the financialization of climate governance as a political response to the persistent gap between scientific consensus and effective global climate action. It examines the shift from attempt at binding caps of the Kyoto Protocol to flexible, market-oriented frameworks under the Paris Agreement and the delegation of climate responsibility to financial actors and markets. Drawing on political economy, the thesis demonstrates that this financialized regime does not operate neutrally but entrenches existing global hierarchies. It shows how the technical and institutional demands of market-based climate governance favor states in the Global North with greater administrative capacity, financial resources, and bargaining power. Conversely, countries in the Global South face structural constraints, including high verification costs, debt vulnerabilities, and conditional finance, which limit their policy space and reinforce patterns of dependency. The study provides a detailed analysis of Article 6 of the Paris Agreement, illustrating its role converts“mitigation outcomes”into transactable claims. The thesis identifies a“climate-finance loop”wherein climate vulnerability further restricting the fiscal space necessary for adaptation and mitigation for the Global South. Ultimately, the research concludes that the current architecture stabilizes policy fragmentation and perpetuates core-periphery asymmetries, suggesting that a just transition requires re-embedding climate governance in political decision-making rather than delegating it to market-based de-risking.