Yeni bir servet vergisi ve Türkiye için model önerisi
A new wealth tax and a model proposal for Turkey
  1. Tez No: 997602
  2. Yazar: ADEM ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN FATİH SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'de genel bir servet vergisinin uygulanabilirliğini, tasarım unsurlarını ve ekonomik etkilerini çok boyutlu bir çerçevede incelemektedir. Artan servet eşitsizliği, mevcut vergi sisteminin sınırlı yeniden dağıtım kapasitesi ve küresel ekonomik gelişmelerin kamu maliyesi üzerindeki baskıları, çalışmanın temel çıkış noktasını oluşturmaktadır. Tezde öncelikle servet ve servet vergisi kavramlarının teorik temelleri ele alınmıştır. Türkiye'de servet yoğunlaşmasını artıran yapısal unsurlar; finansallaşma, büyük miras aktarımları, vergi cennetleri, kayıt dışılık ve vergi sistemindeki adaletsizlikler analiz edilmektedir. Ardından Avrupa ve Güney Amerika uygulamaları incelenerek servet vergilerinin başarı veya başarısızlık nedenleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu çerçevede Türkiye için uygulanabilir bir genel servet vergisi modeli geliştirilmiştir. Merkezi servet veri tabanı, değerleme standartları, uluslararası bilgi değişimi ve beyan sisteminin güçlendirilmesi gibi temel idari gereklilikler ortaya konulmuştur. Pareto dağılımı ve simülasyon tekniklerine dayalı ampirik analiz ile potansiyel vergi gelirleri ve yeniden dağıtım etkileri tahmin edilmiştir. Bulgular, iyi tasarlanmış bir servet vergisinin mali sürdürülebilirliğe katkı sağlayabileceğini ve servet eşitsizliğini azaltabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte sermaye kaçışı, vergi planlama stratejileri, değerleme zorlukları ve politik direnç gibi riskler kritik önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the feasibility, design parameters, and economic implications of implementing a comprehensive wealth tax in Turkey within a multidimensional analytical framework. The study is motivated by rising wealth inequality, the limited redistributive capacity of the current tax system, and increasing fiscal pressures stemming from global economic developments. It begins by outlining the theoretical foundations of wealth and wealth taxation, followed by an analysis of the structural factors that drive wealth concentration in Turkey, including financialization, large intergenerational transfers, tax havens, informality, and systemic inequities within the tax system. The experiences of European and South American countries are then evaluated comparatively to identify the determinants of successful and unsuccessful wealth tax implementations. Based on these insights, the thesis proposes a feasible wealth tax model tailored to Turkey, detailing essential administrative requirements such as a centralized wealth database, standardized valuation mechanisms, strengthened international information exchange, and an enhanced declaration system. Using a Pareto distribution framework and simulation techniques, the study estimates potential revenue outcomes and the redistributive effects of such a tax. The findings suggest that a well-designed wealth tax could contribute to fiscal sustainability and reduce wealth inequality. However, significant risks—including capital flight, aggressive tax planning, valuation challenges, and political resistance—remain critical considerations for policymakers.