Katılım bankalarının fon kullandırma yöntemleri ve ticari finansman desteğine yönelik bir uygulama
  1. Tez No: 764938
  2. Yazar: MUSTAFA KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Faizsiz bankacılık uygulamaları genel anlamda“İslami Bankacılık”olarak da adlandırılmaktadır. Bu uygulamaların en temel ilkesi, geleneksel bankacılık uygulamalarından farklı kılınarak faize yer vermeme durumlarıdır. Bu bankalar yaptıkları işlemler ve ellerindeki kaynaklar için faiz ödememektedirler. Katılım bankalarının kuruluş amaçlarının başında özellikle dinî duyarlılıkları nedeniyle faizden uzak kalan insanların ekonomiye katılmayan atıl tasarruflarını ekonomiye kazandırmak gelmektedir. Bu nedenle bu araştırmada, katılım bankacılığı uygulamaları ve katılım bankacılığında kullanılan fon toplama ve fon kullandırma yöntemlerinin girişimcilere olan etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada; katılım bankasının ilgili bölüm çalışanları ile yapılan yapılandırılmış mülakata 15 katılımcı katılmıştır. 15 katılımcının her birisine 12 adet soru olmak üzere toplam 180 adet soru sorularak araştırmanın bulguları elde edilmiştir. Elde edilen bulguların analizleri sonucunda, katılım bankalarının fon kullandırma yöntemlerinin doğrudan, girişimcilerin ihtiyaç duyduğu ticari malları finanse etmeye yönelik uygulamalar olduğu görülmüştür. Sonuç ve öneriler bölümüyle tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Interest-free banking practices are also called“Islamic Banking”in general. The most basic principle of these applications is that they do not include interest by making them different from traditional banking applications. These banks do not pay interest for the transactions they make and the resources they hold.The primary purpose of establishment of participation banks is to bring into the economy the idle savings of people who do not participate in the economy, especially those who stay away from interest due to their religious sensitivities. For this reason, in this research, the effects of participation banking practices and fund collection and fund allocation methods used in participation banking on entrepreneurs are examined. In this study, 15 participants participated in the structured interview with the employees of the relevant department of the participation bank. The findings of the research were obtained by asking a total of 180 questions, 12 of which were asked to each of the 15 participants. As a result of the analysis of the findings, it has been seen that the fund allocation methods of the participation banks are direct applications to finance the commercial goods needed by the entrepreneurs. The thesis is completed with the conclusion and recommendations section.