The relationship between preservice teachers' perceptions towards the use of ict integration in teacher education and digital game-based learning
Öğretmen adaylarının öğretmen eğitiminde bilgi ve iletişim teknolojileri entegrasyonunun kullanımı ile dijital oyun temelli öğrenme algıları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 764937
  2. Yazar: NEZAKET SEMA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR AKKUŞ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının, onları teknoloji entegrasyonuna hazırlamak için öğretmen yetiştirme programlarında kullanılan bilgi ve iletişim teknolojileri stratejilerine ilişkin algıları ile dijital oyun temelli öğrenme algıları arasındaki ilişkiyi açıklamaktır. Ayrıca dijital oyun temelli eğitim algısı deneyim, tutum, öz yeterlik ve algı olmak üzere dört boyutta incelenmiştir. Katılımcılar Ankara ilinde öğrenim gören 306 tane 3. ve 4. sınıf öğretmen adayından oluşmaktadır. Veriler, Dijital Oyun Destekli Öğrenme Ölçeği ve Nitel Kanıt Sentezi Ölçeği ile toplanmıştır. Dijital Oyun Destekli Öğrenme Ölçeği bu çalışmanın amacı doğrultusunda Türkçe'ye uyarlanmıştır. Açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapıldıktan sonra tanımlayıcı istatistikler incelenmiştir. Ek olarak, öğretmen adaylarının, öğretmen yetiştirme programlarında bilgi ve iletişim teknolojileri stratejilerinin kullanımına yönelik algıları ile Dijital Oyun Temelli Öğretim ölçeğinin üç alt boyutu olan algı, tutum ve öz-yeterlik arasındaki yordayıcı ilişkiyi test etmek için üç ayrı doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Analizlerin bulguları, katılımcıların öğretmen yetiştirme programlarında kullanılan bilgi ve iletişim teknolojileri stratejilerine ilişkin algılarının, dijital oyun temelli öğrenmeye yönelik tutum, öz-yeterlik ve algıları ile anlamlı bir ilişkisi olduğunu göstermiştir. Başka bir deyişle, Nitel Kanıt Sentezi modelinde tanımlanan bilgi ve iletişim teknolojileri stratejileri öğretmen yetiştirme programlarında ne kadar çok yer alırsa, öğretmen adaylarının dijital oyun temelli öğrenmeye yönelik algıları da o kadar yükseleceği görülmüştür. Ayrıca, regresyon analizlerinin sonuçları, öğretmen adaylarının dijital oyun temelli öğrenmeye yönelik algısının, bilgi ve iletişim teknolojileri stratejileri algısı ile pozitif ve en anlamlı ilişkili olan değişken olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explain the relationship between pre-service teachers' perception of ICT strategies used in teacher education programs to prepare pre-service teachers for technology integration and the perception of DGBL. In addition, the perception of DGBL was examined with four dimensions: experience, attitude, self-efficacy and perception. The participants were 306 3rd and 4th year pre-service teachers who were students in Ankara, Turkey. Data were collected with the Digital Game Supported Learning (DGSL) Scale and Synthesis of Qualitative Evidence (SQD) Scale. DGSL Scale was adapted to the Turkish language for the purpose of this study. After conducting exploratory and confirmatory factor analyses, descriptive statistics were examined. Additionally, three separate linear regression analyses were carried out to test the predictive relationship between SQD and the three subscales of DGSL, namely perception, attitude, and self-efficacy. The findings of the analyses demonstrated that the participants' perception of ICT strategies used in teacher training programs had a significant relationship with the attitude, self-efficacy, and perceptions of DGBL. In other words, the more the ICT strategies defined in the SQD model were included in teacher education programs, the more levels of preservice teachers' perceptions of DGBL increased. Additionally, analysis of regression analyses revealed that the pre-service teachers' perception of DGBL was the variable that was positively and the most significantly associated with the perception of ICT strategies.