An analysis of Hezbollah's political pragmatism at the domestic and regional levels in the frame of liminality
Hizbullah'ın yerel ve bölgesel düzeydeki siyasi pragmatizminin eşiktelik çerçevesinde incelenmesi
  1. Tez No: 764945
  2. Yazar: ELİF İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hizbullah, 30 yılı aşkın bir süredir Lübnan siyasetinin bir parçasıdır. Ancak Hizbullah'ın nasıl tanımlanacağı konusu örgütün karmaşık varoluşu sebebiyle tartışmalıdır. Hizbullah'ın beklenmedik ve çelişkili politikalar uygulamaya devam etmesi ve ona“atanan kimliğin”sınırlarını aşması muhtemel olduğundan, grubu daha önce belirlenmiş kimlik sınırları içinde tutmak zor olagelmiştir. Bu nedenle Hizbullah'ı ikili bir anlayıştan kurtarmak, örgütün karmaşıklığının daha geniş bir çerçevede incelenmesine olanak sağlayabilir. Bu tezde“eşiktelik”kavramı daha kapsamlı ve daha az kısıtlayıcı bir kavram olduğundan literatürdeki“dönüşüm”kavramının yerine kullanılmıştır. Bir vaka çalışması olan bu tez, Hizbullah'ın siyasi pragmatizmini hem yerel hem de bölgesel düzeyde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Hizbullah'ın siyasi manevraları, aynı zamanda Lübnan'ın kendisinin de eşikteliğinin sonucu olarak ortaya çıkan boşluk sayesinde yapılmaktadır. Hizbullah'ın da örgütlenmeye başladığı bu eşiktelik sürecinde askıya alınan yönetim yapısı Hizbullah'ın kendini keskin bir çerçevede tanımlaması zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Hizbullah'ın zaferleri, eşik dönemlerini iyi okumasından ve bu dönemlerdeki iyi planlanmış çıkar faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Lübnan'daki siyasi gelişmeler bu bağlamda grubun misyonunu konjonktüre göre şekillendirmiştir. Hizbullah'ın bölgesel düzeydeki siyasi pragmatizmi ise üç vakayla açıklanmaktadır: İsrail'in Lübnan'ı işgali, Lübnan seçimlerine katılımı ve 2019 Ekim Ayaklanması. Hizbullah'ın bölgesel düzeydeki siyasi pragmatizmi ise, İranla olan ilişkileri, Suriye ile ittifakı ve son olarak Arap Baharı ve Suriye İç Savaşı ile analiz edilmektedir. Nasrallah'ın yaptığı düzenli konuşmalar ve medya organlarından alınan haberler gibi ikincil kaynaklardan yararlanılmıştır. Nasrallah'ın konuşmalarında Hizbullah'ın anlatısındaki değişiklikleri analiz etmek için Eleştirel Söylem Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hezbollah, as a non-state actor, has been a part of the Lebanese political sphere for more than 30 years. However, how to define Hezbollah has been a dilemma because of its complex state of existence. Confining the group within the borders of previously set categorizations may not lend credence since Hezbollah is most likely to continue practicing unexpected and conflicting policies and overstep the limits of the assigned identity. Emancipating Hezbollah from a binary understanding, therefore, is able to give a full understanding of the organization's intricacy without facing obstacles. Since liminality is a broader and less restrictive concept, the frame of“liminality”, hereby, is used to replace the concept of“transformation”in the literature. This thesis, which is a single case study, is intended to analyze the political pragmatism of Hezbollah at both domestic and regional levels. The political maneuvers of Hezbollah are made through the room created by the consequences of liminality of Lebanese state as well as Hezbollah itself. Since Hezbollah, as a non-state actor, was born into a state of liminality, it was endowed with no necessity of a clear definition of itself because of the suspended state structure. Hezbollah's victory as a surviving and as the most benefitting one is a consequence of a good reading of the liminal periods and the political acumen. The political developments in Lebanon, in this context, has shaped the group's mission according to the conjuncture. Hezbollah's political pragmatism at the regional level, on the other hand, is explained by three cases: Israeli Invasion of Lebanon, Participation to the Lebanese electoral system and the 2019 October Uprising. Hezbollah's political pragmatism at the regional level is elucidated with its reliance on Iran, its alliance with Syria, and lastly, the Arab Spring & Syrian Civil War. Secondary sources such as news from media outlets and the periodic speeches of Nasrallah were utilized. Critical Discourse Analysis is used for the speeches of Nasrallah to analyze the changes in the narrative of Hezbollah.