Erken matematik müdahale programının okul öncesi çocukların matematik becerilerine etkisi
Effect of early mathematics intervention program on preschool children's mathematics skills
  1. Tez No: 764944
  2. Yazar: CANSU UYAR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN BAŞKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Araştırmanın amacı“Erken Matematik Müdahale Programı”nın okul öncesi çocukların erken matematik becerileri üzerine olan etkisini tespit etmektir. Araştırmada ön test, son test ve kalıcılık testi kontrol gruplu yarı deneysel desen tercih edilmiştir. Çalışma grubu, 2021 - 2022 eğitim - öğretim yılında 1. dönemde Giresun ili Merkez ilçesinde resmi bir ilkokul bünyesinde bulunan anasınıfına devam eden, 4 - 5 yaş aralığında olan deney grubunda 15, kontrol grubunda 14 çocuk olmak üzere toplam 29 çocuktan oluşmaktadır. Araştırma kapsamında, araştırmacı tarafından hazırlanan çocukların ilkokula hazırbulunuşluklarını artırmak ve erken matematik becerilerini geliştirebilmek için“Erken Matematik Müdahale Programı”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında Genel Bilgi Formu ve Erken Matematik Yeteneği Testi (TEMA- 3) kullanılmıştır. Kontrol ve deney gruplarında bulunan çocuklara TEMA- 3 Testi aracılığı ile ön testler yapılmıştır. Ön testlerden sonra kontrol grubunda bulunan çocuklar kendi öğretmenleri ile MEB (2013)'in programına göre eğitimlerine devam etmişlerdir. Deney grubunda bulunan çocukların“Erken Matematik Müdahale Programı”haftada 3 gün olmak üzere 10 hafta süresince uygulanmıştır. Programın uygulama süreci bittiğinde kontrol ve deney grubunda bulunan çocuklara son testler, son testlerin tamamlanmasından 4 hafta sonra ise deney grubunda bulunan çocuklara kalıcılık testi uygulanmıştır. Veri analizleri SPSS 22 programı kullanılarak yapılmıştır. Demografik özelliklere göre yüzde dağılımı ve frekans ile test puanlarına, yaşlara yönelik betimsel istatistikler öncelikle belirtilmiştir. Puanların normalliği için Shapiro Wilk testine bakılmış olup, puan dağılımı normal bulunmuştur. Kontrol ve deney gruplarındaki sayılar 20'den az olduğundan istatistiksel analizlerde parametrik olmayan yöntemler kullanılmıştır. Kontrol ve deney grubunda ön ve son test puanlarının karşılaştırılmasında Mann Whitney U Analiz Yöntemi, kontrol ve deney grubunun her birinin ön, son, kalıcılık puanlarının karşılaştırılmasında ise Friedman Analiz Yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemde istatistiksel olarak anlamlı fark çıkan durumlarda ise farkın hangi testler arasında olduğu ikili olarak karşılaştırılmış ve bu durumda ise Wilcoxon Sıralı İşaretler Testi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effect of 'Early Mathematics Intervention Programme' on the early mathematical skills of preschool children. In the study, a quasi-experimental design, one of the experimental models, was preferred with a pre-test, post-test, and permanence test control group. The study group consists of 29 kids between the ages of four and five who attend a kindergarten at an official primary school in the Giresun province during the first term of the 2021–2022 academic year, with 15 in the experimental group and 14 in the control group. The“Early Mathematics Intervention Programme”was developed by the researcher as part of the research to increase children's readiness for primary school and to enhance their early mathematics abilities in order to conduct the experimental study. The Early Mathematical Ability Test (TEMA-3) and General Information Form were both employed to gather the research's data. The TEMA-3 Test was used to provide pre-tests to the kids in the control and experimental groups. The kids in the control group continued their education with their teachers in accordance with the Ministry of National Education's program (2013) after the pre-tests. Children in the experimental group were subjected to the“Early Mathematics Intervention Programme”for 10 weeks, 3 days per week. Children in the control and experimental groups were given post-tests once the program's implementation phase was complete. The children in the experimental group underwent the permanence test four weeks after the post-tests were finished. The SPSS 22 software was used to conduct data analyses. Priority was given to percentage distribution and frequency based on demographic traits, as well as descriptive data for test scores and ages. The Shapiro Wilk test was employed to determine the normality of the scores, and the score distribution was determined to be normal. Non-parametric methods were utilized in the statistical analysis since neither the control, nor the experimental groups had more than 20 participants. The outcomes of the control and experimental groups' pre- and post-tests were compared using the Mann Whitney U analysis method. The pre, post, and permanence scores for each of the control and experimental groups were compared using the Friedman analysis method. In this procedure, the Wilcoxon sequential test method was applied to compare the two tests between which the difference was observed when there was a statistically significant difference.