Investigating the individuals' perception about social media influencers: A survey study on university students
Bireylerin sosyal medya ünlülerine ilişkin algıları: Üniversite öğrencileriyle bir anket çalışması
  1. Tez No: 764979
  2. Yazar: UMUTCAN SÜMEYYE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZDEMİR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnternet ve sosyal medya hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bu tez, sosyal medya fenomenlerinin (influencer) sosyal medya kullanıcıları üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Sosyal medya kullanıcısı tarafından influencer ile algılanan benzerlik (perceived similarity), sosyal medya kullanıcısının influencer ile özdeşleşmesi (wishful identification), influencer'ın algılanan güvenilirliği ve kullanıcı ile influencer arasındaki parasosyal etkileşim (parasocial identification) araştırılmaktadır. Bu tez, Türk sosyal medya bağlamında algılanan benzerlik, özdeşleşme, güvenilirlik ve parasosyal özdeşleşmeyi eş zamanlı olarak analiz ederek literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Anket, Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencilerine email ile gönderilmiş ve 100 geçerli cevap toplanmıştır. Bulgular, algılanan benzerlik, özdeşleşme ve güvenilirliğin parasosyal özdeşleşme üzerinde pozitif etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Internet and social media have become integral to our lives, creating social media celebrities or influencer terms. This thesis explores social media influencers' effects on social media users. Perceived similarity by the user to the influencer, wishful identification by the user with the influencer, perceived credibility of the influencer, and parasocial identification between the user and the influencer are investigated. This thesis aims to contribute to the literature by simultaneously analyzing perceived similarity, wishful identification, credibility, and parasocial identification in the Turkish social media context. An online survey was sent to Middle East Technical University students, and 100 valid answers were collected. Findings revealed that perceived similarity, wishful identification, and trustworthiness dimension of credibility are strong predictors of parasocial identification.