Haksız arama suçu
Crime of unlawful search
  1. Tez No: 764980
  2. Yazar: ÖZAY İLGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BACAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Arama, gizli olan bir şeyin ortaya çıkarılması için yapılır. Arama, kişilerin üstünün, eşyasının, aracının, özel belgelerinin, konutunun, işyerinin, özel hayatını sürdürdüğü alanların araştırılması şeklinde gerçekleştirilir. Bir tedbir olan arama, temel hak ve özgürlüklere müdahaleyi kaçınılmaz hale getirmektedir. Bu tedbire başvurmanın koşulları, keyfiliğe yer vermeyecek şekilde yasal olarak ayrıntılı olarak belirlenmelidir. Etkin ve etkili yargısal güvenceler ile bu tedbire muhatap olan kişilere denetim mekanizmaları oluşturulmalıdır. Haksız gerçekleştirilen arama ceza hukuku aracılığıyla yaptırıma bağlanmıştır. Çalışmamızın esasını oluşturan haksız arama suçu, arama işlemiyle temel hak ve özgürlüklere müdahale eden kamu görevlilerinin cezalandırılmasını öngörmektedir. Ancak suç tipi incelemesinden önce, arama tedbirinin çeşitlerini, koşullarını, hukuka uygun arama işlemenin nasıl ve ne şekilde yapılacağını üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın ilk bölümünde, arama kavramına, aramaya hakim olan ilkelere işaret edilerek aramanın türleri olan adli arama ve önleme araması ayrı ayrı incelenmiş, hukuka uygun aramanın koşulları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise haksız arama suçu unsurlarıyla incelenmiş, suçun maddi unsuru, hukuka aykırılık unsuru, manevi unsuru, özel görünüş şekilleri, benzer suç tipleriyle ilişkisi, yaptırımı ve muhakemesi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Search is done to reveal something hidden. The search is carried out in the form of searching the person's body, belongings, vehicle, private documents, residence, workplace, areas where he lives his private life. Search, which is a precaution, is to make interference with fundamental rights and freedoms inevitable. The conditions for resorting to this measure should be legally determined in detail, avoiding arbitrariness. Effective and effective judicial guarantees and supervision mechanisms should be established for the persons who are subject to this measure. Unlawful search is sanctioned through criminal law. The crime of unlawful search, which forms the basis of our study, envisages the punishment of public officials who interfere with fundamental rights and freedoms through the search process. However, before the crime type analysis, the types and conditions of the search measure, how and in what way the legal search will be carried out are emphasized. In the first part of our study, the concept of search and the principles that dominate the search, judicial search and prevention search, which are the types of search, are examined separately, and the conditions of the search in accordance with the law are tried to be revealed. In the second part of our study, the elements of the crime of unlawful search were examined, the material element of the crime, the element of illegality, the moral element, the special appearances, the relationship with similar crime types, the sanction and the judgment were emphasized.