Linking feminist representations with identity presentations on Twitter
Twitter'daki feminist temsillerin kimlik sunumlarıyla ilişkisi
  1. Tez No: 764991
  2. Yazar: ŞULE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU CİNGÖZ ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kadın cinayetlerinin asla azalmadığı ve kadına yönelik şiddetin gündemin değişmeyen maddelerinden biri olduğu bir dönemde feminist hareket önemini korumaktadır. Cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının toplumun her grubuna sağlayacağı faydaları göz önünde bulundurarak çalışan feministlere karşı oluşturulan temsiller, genelde negatif olarak şekillenmektedir. Sosyal temsilleri oluşturmada sosyal grupların yeri yadsınamayacağından temsil araştırmalarında kimlikle ilişkilendirmek konuyla ilgili bilgimizi güçlendirebilir. Bu doğrultuda mevcut çalışmanın amacı, Türkiye'de feministlerle ilgili yaygın sosyal temsilleri ortaya çıkarmak, kimlik sunumlarını analiz etmek ve feminist temsiller ile Twitter'da kimlik sunumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla, feministlere yönelik sosyal temsilleri tespit etmek için Twitter'dan alınan 542 tweete tematik analiz uygulanmıştır. 219 tweette bulunan temalar şöyledir: feminist özellikler ve nitelikler olumsuzdur, feminist ideoloji ülkeye zararlıdır, feminist kimliğin sınırları. Bio bölümü, Twitter'da kimliklerin nasıl sunulduğuna bakmak için incelenmiştir. 542 bioda yer alan kelimeler tanımlayıcılar, bağlantılar, tercihler, alıntılar ve tespit edilemez ana kategorilerine atanmıştır. Feminist temsiller ile kimlik sunumları arasındaki ilişkiyi net bir şekilde ortaya koymak için yeterli veri bulunmamasına rağmen, sosyal kimlik sunumunda spor kulübü taraftarlığı, din, gerici hareketler ve siyasi bağlantılardan bahsedilmesinin feminist temsillerle ilişkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The feminist movement maintains its importance at a time when femicides never decreased, and violence against women is still one of the important items on the agenda. Considering the benefits that gender equality will provide to every group of society, feminist representations are generally shaped negatively. As the role of social groups in creating social representations cannot be denied, associating with identity in representation studies can strengthen our knowledge on the subject. Accordingly, the aim of the present study is to reveal the prevailing social representations related to feminists, analyze identity presentations, and examine the relationship between feminist representations and identity presentations on Twitter in Türkiye. For this purpose, thematic analysis was applied to 542 tweets taken from Twitter to see feminist representations. The themes found in 219 tweets are as follows: feminist characteristics and qualities are negative, feminist ideology is harmful to the country, and boundaries of feminist identity. The bio section has been examined to look at how identities are presented on Twitter. Words in 542 bios are assigned to the main categories of descriptors, affiliations, preferences, quotes and undetectable. Although there is not enough data to clearly reveal the relationship between feminist representations and identity presentations, it is thought that mentioning sports club support, religion, reactionary movements, and political connections in social identity presentations may be related to feminist representations.