Neoliberal common sense and short-term study abroad: A critical qualitative inquiry into prospective English language teachers' discourses and experiences
Neoliberal ortak duyu ve yurt dışında kısa süreli eğitim: İngilizce öğretmen adaylarının söylem ve deneyimleri üzerine bir eleştirel nitel araştırma
  1. Tez No: 764992
  2. Yazar: EMRULLAH YASİN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Neoliberal söylemlerle uyumlu olarak, çoğu yükseköğrenim öğrencisi özgeçmişlerini zenginleştirmek, pazarlanabilir beceriler kazanmak ve eğlenmek için yurt dışında kısa süreli eğitim (YDKSE) programlarına katılma eğilimindedir. Öte yandan, Erasmus+ gibi YDKSE programları yükseköğrenim öğrencilerine alışılmışın dışında zorluklar sunarak onları güç ve eşitsizlik meseleleri üzerinde düşünmeye de teşvik edebilir. Dolayısıyla, bu programlar İngilizce öğretmen adaylarının toplumsal olarak adaletli bir dil eğitimine hazırlanmaları konusunda değerli bir deneyimsel ve dönüştürücü fırsat olabilir. Ancak, YDKSE programları her zaman dönüştürücü sonuçlar doğurmayabilir. Bu konuda nadir sayıda araştırma olduğunu da göz önünde bulundurarak, bu nitel araştırmada, bir grup İngilizce öğretmen adayının Erasmus deneyimlerini geriye dönük olarak nasıl inşa ettiğini araştırdım. Ayrıca, katılımcıların geleceklerini nasıl tasavvur ettiklerini ve başlıca küresel sorunları nasıl yorumladıklarını inceledim. Nitel bir veri setini tematik bir analiz süreci aracılığıyla ele aldıktan sonra bu çalışmadan dört önemli sonuç elde ettim. Katılımcılar, ilk olarak, YDKSE deneyimlerini çoğunlukla YDKSE'nin neoliberal çerçevelerine dayalı olarak inşa ettiler. İkincisi, hayali gelecek inşalarını büyük ölçüde neoliberal söylemler aracılığıyla şekillendirdiler. Üçüncüsü, başlıca küresel sorunları güçlü eleştirilerle ele aldılar. Dördüncüsü, YDKSE inşalarında ve gelecek tasavvurlarında bazı eleştirel düşünme ve eylem örnekleri sergilediler. Yani katılımcılar, YDKSE ve hayali gelecek inşalarında neoliberal unsurlara daha çok yer vermelerine rağmen, neoliberal ortak duyuya yönelik tamamen pasif hizmetkâr bir konumda kalmadılar. Bu nedenle, İngilizce öğretmen adaylarının YDKSE programlarında yer alan dönüştürücü fırsatlardan yararlanmaya açık olabileceklerini önerdim. Aynı zamanda, bu konuda daha fazla araştırma ve uygulamayı teşvik etmek amacıyla, bir müdahale çerçevesi ve birkaç yardımcı öneri sundum.
Özet (Çeviri)
In line with neoliberal discourses, most higher education students tend to participate in short-term study abroad (STSA) programs to enrich their CVs, acquire marketable skills, and have fun. On the other hand, STSA programs, such as Erasmus+, can also provide higher education students with novel challenges, triggering them to reflect on issues of power and inequalities. Therefore, these programs can be a valuable experiential and transformative opportunity to prepare prospective English language teachers (PELTs) for a socially just language education. However, STSA programs may not always guarantee transformative outcomes. Considering the scarcity of research in this respect, in this qualitative inquiry, I explored how a cohort of PELTs constructed their Erasmus experiences retrospectively. I also investigated how they framed their imagined futures and interpreted major global challenges. Having analyzed a qualitative data set through a thematic analysis process, I drew four conclusions. First, the participants constructed their STSA experiences primarily based on the neoliberal conceptions of STSA. Second, they framed their imagined futures largely through neoliberal discourses. Third, they addressed major global challenges with strong critiques. Fourth, they demonstrated some examples of critical thinking and actions in their STSA constructions and imagined futures. That is, despite the prevalence of neoliberal elements in their constructions and framings, they were not entirely passive servants of the neoliberal common sense. Therefore, I suggested that PELTs could be receptive to exploiting transformative opportunities in STSA programs. To stimulate further research and practice in that regard, I offered an intervention framework and several attendant recommendations.