Ladies of desire/fear: Fantasy & the politics of sapphic vampires
Arzu/korkunun leydileri: Fantezi & sapphik vampirlerin politikası
- Tez No: 893954
- Danışmanlar: PROF. SİBEL IRZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez“lezbiyen vampir filmleri”ve bu filmlerin merkezindeki figürün feminist bir analizini sunmaktadır. Lezbiyen vampir filmleri 1970'lerde popüler olmuş, ve takip eden yıllarda feminist düşünürler arasında tartışmalara neden olmuştur. Bu alt türün ikinci dalga feminizm ile ilişkisi üzerinde hemfikir olan bu yazarlar, lezbiyen vampirin feminist bir figür mü yoksa kadın düşmanı ve homofobik bir temsil mi olduğu konusunda ayrışmaktadır. Bu tez, bu tartışmadan bir çıkış noktası olarak Lacan'cı öznellik üzerine kurulu“fantezi”kavramını ve Slavoj Zizek'in yazılarında fantezinin ideoloji ile ilişkisini kullanmaktadır. Lezbiyen vampire ideolojik fan tezi kavramı üzerinden bakıldığında lezbiyen vampir filmleri patriyarkal ideolojinin çelişkili doğasını gözler önüne sermekte, dolayısıyla bu filmlerin prodüksiyonunun altında yatan amaçlara ters, kuir/feminist bir anlam revizyonunu mümkün kılarak patriyarkal ideolojinin istikarını bozmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a feminist analysis of the“lesbian vampire films”as well as the titular figure of this subgenre. The lesbian vampire film rose to popularity in the 1970's and gave rise to much debate between feminist scholars who argued that the lesbian vampire was either a feminist figure or a misogynistic and homophobic representation through linking the production of these films to the rise of the second wave feminist movement around the same time. The present analysis attempts to find a way out of this debate by utilizing the notion of“fantasy”based on Lacanian subjectivity and its relation to ideology as articulated in the texts of Slavoj Zizek. When the lesbian vampire is considered through the lens of ideological fantasy, the lesbian vampire films come to expose the contradictory nature of patriarchal ideology, and thus destabilize it, providing the possibility of a queer/ feminist revision of meaning against the intentions behind their production