Investigating the relationship between 21st-century skills and technological pedagogical content knowledge (TPACK) of in-service early childhood educators
Okul öncesi öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri ile teknolojik pedagojik alan bilgileri (TPAB) arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 765025
  2. Yazar: HİLAL ASENA CANGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri ile teknolojik pedagojik alan bilgilerini (TPAB) incelemek ve 21. yüzyıl becerileri (Öğrenme ve Yenilenme Becerileri, Yaşam ve Kariyer Becerileri, Bilgi, Medya ve Teknoloji Becerileri) ile TPAB arasındaki ilişkiyi araştırmak için tasarlanmış nicel bir çalışmadır. Araştırmaya 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ankara, İzmir ve İstanbul'da görev yapan 382 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Üç farklı veri toplama aracı kullanılarak çalışma verileri toplanmıştır. Bu veri toplama araçları Demografik Bilgi Formu, 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği (Anagün, Atalay, Kılıç ve Yaşar, 2016) ve Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği'dir (Horzum, Akgün ve Öztürk, 2014). İlk olarak, okul öncesi öğretmenleri ile ölçeklerin geçerlik güvenirliğini test etmek için bir pilot çalışma yapılmıştır. 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği üzerinde bazı değişiklikler yapıldıktan sonra ölçeklerin geçerli ve güvenilir olduğu teyit edilmiş ve ana araştırmaya geçilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde iki yönlü ANOVA ve korelasyon yöntemleri kullanılmıştır. Katılımcıların yaş, deneyim ve eğitim düzeyleri incelendiğinde 21. yüzyıl becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir. İstatistiksel olarak anlamlı tek fark, 21. yüzyıl becerilerine yönelik eğitime katılımda tespit edilmiştir. Bağımsız değişkenlere göre toplam TPAB puanında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. 21. yüzyıl becerilerinin alt faktörleri (Öğrenme ve Yenilik Becerileri; Bilgi, Medya ve Teknoloji Becerileri ve Yaşam ve Kariyer Becerileri) ile toplam TPAB arasında anlamlı düzeyde pozitif bir korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was designed as a quantitative study to investigate the 21st-century skills and technological pedagogical content knowledge (TPACK) of in-service early childhood educators and to examine the association between 21st-century skills (Learning and Innovation Skills, Life and Career Skills, Information, Media and Technology Skills) and TPACK. 382 in-service early childhood educators, who worked in Ankara, İzmir, and İstanbul in the 2021-2022 academic year, participated in the study. Data were collected via three instruments. These instruments were the Demographic Information Form, the 21st-Century Skills Scale (Anagün, Atalay, Kılıç & Yaşar, 2016), and the Technological Pedagogical Content Knowledge Scale (Horzum, Akgün & Öztürk, 2014). In the beginning, a pilot study was conducted to test the validity and reliability of scales for in-service early childhood educators. After some changes were made to the 21st-Century Skills Scale, it was confirmed that the scales were valid and reliable. Therefore, the main research was conducted. Two-way ANOVA, and correlational method were used to analyze research data. The study findings showed no statistically significant difference in the 21st-century skills regarding age, years of experience, and education level. The only statistically significant difference was detected in training attendance on 21st-century skills. Additionally, there was no statistically significant difference in the total TPACK score regarding independent variables. Moreover, sub-factors of 21st-century skills (Learning and Innovation Skills; Information, Media and Technology Skills; and Life and Career Skills) had a significantly positive correlation with the total TPACK.