Sınıf öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ile teknolojik pedagojik alan bilgilerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
An investigation of classroom teachers' digital literacy levels andtechnological pedagogical content knowledge according to variousvariables
- Tez No: 922435
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gelecekte başarılı olabilecek bireylerin, 21. yüzyıl becerilerine sahip ve teknolojik gelişmelere uyum sağlayabilen kişiler olmaları beklenmektedir. Geleceğin bireylerini yetiştirecek öğretmenlerin eğitim ve öğretim süreçlerinde teknolojik yeniliklerden yararlanmaları ve bu bilgileri öğrencilere etkin bir şekilde aktarabilmeleri büyük önem taşımaktadır. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ile teknolojik pedagojik alan bilgilerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Konya İlinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı çeşitli devlet okullarında görev yapan ve araştırmaya gönüllülük esasıyla katılım sağlayan 324 sınıf öğretmeniyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunun belirlenmesinde kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Ng (2012) tarafından geliştirilen Üstündağ, Güneş ve Bahçivan (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”, Liang ve arkadaşları (2013) tarafından geliştirilen, Demirezen (2021) tarafından Türkçeye uyarlanan“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği”ile araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgiler formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veri toplama aracında yer alan değişkenlerin analizinde parametrik veya non-parametrik testlerin kullanım durumunun belirlenmesi için dağılım normalliği testi gerçekleştirilmiştir. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerleri incelenerek, verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Buna göre“cinsiyet, bilgisayar eğitimi alma ve derste teknoloji kullanımı”değişkenlerinin analizinde Bağımsız Örneklemler için t-Testi,“yaş, mesleki kıdem”değişkenlerinin analizinde ise Tek Yönlü Varyans Analizi ANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ile teknolojik pedagojik alan bilgi düzeyleri arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeylerinde cinsiyet değişkeninde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmezken, yaş, mesleki kıdem, bilgisayar eğitimi ve derste teknoloji kullanımı değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgi düzeylerinde ise cinsiyet değişkeninde anlamlı bir farklılık tespit edilmemiş ancak yaş, mesleki kıdem, bilgisayar eğitimi ve derste teknoloji kullanımı değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals who will be successful in the future are expected to have 21st century skills and be able to adapt to technological developments. It is of great importance that teachers who will educate the individuals of the future benefit from technological innovations in education and training processes and can effectively transfer this knowledge to students. In this study, it was aimed to examine the digital literacy levels and technological pedagogical content knowledge of classroom teachers according to various variables. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used. The study group of the research was carried out with 324 classroom teachers working in various public schools affiliated to the Ministry of National Education in Konya Province and participating in the research voluntarily. The convenience sampling method was used to determine the study group. 'Digital Literacy Scale' developed by Ng (2012) and adapted into Turkish by Üstündağ, Güneş, and Bahçivan (2017),“Technological Pedagogical Content Knowledge of Preschool Teachers Scale”developed by Liang et al. (2013) and adapted into Turkish by Demirezen (2021), and demographic information form developed by the researcher were used as data collection tools. The data obtained were analysed using SPSS statistical software. Distribution normality test was performed to determine the use of parametric or non-parametric tests in the analysis of the variables in the data collection tool. Skewness and kurtosis values of the data were analysed and it was determined that the data showed normal distribution. Accordingly, t-Test for Independent Samples was used to analyse the variables of 'gender, computer education and technology use in the lesson' and One-Way Analysis of Variance ANOVA was used to analyse the variables of 'age and professional seniority'. As a result of the research, it was determined that there was a positive and highly significant relationship between the digital literacy levels of classroom teachers and their technological pedagogical content knowledge levels. While there was no statistically significant difference in the gender variable in the digital literacy levels of classroom teachers, it was determined that there was a statistically significant difference in the variables of age, professional seniority, computer education and technology use in the lesson. In the technological pedagogical content knowledge levels of classroom teachers, no significant difference was found in the gender variable, but it was concluded that there was a statistically significant difference in the variables of age, professional seniority, computer education and technology use in the lesson.