Sınıf öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi ile 21. yüzyıl öğreten becerileri algı düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between primary school teachers' technological pedagogical content knowledge and 21st century teacher skills perception levels
- Tez No: 634791
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YUNUS ERYAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı ilköğretim kurumlarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin (Çanakkale il merkezinde bulunan), teknolojik pedagojik alan bilgileri (TPAB) ile 21. yüzyıl öğreten becerileri algı düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın evrenini 2018-2019 yılları içerisinde Çanakkale il merkezinde yer alan MEB'e bağlı resmi ve özel ilkokullarda görev yapan 264 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evren içerisinden çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 214 sınıf öğretmeni oluşturmuş ancak 33 sınıf öğretmeni soruları eksik yanıtladığından değerlendirmeye alınmamış ve araştırma 181 sınıf öğretmeni ile yapılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan ve yapılandırılmış özellik taşıyan anket kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde demografik ve mesleki özelliklere yönelik çoktan seçmeli sorular, ikinci bölümünde Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği (TPABÖ), üçüncü bölümünde ise 21. Yüzyıl Öğreten Becerileri Ölçeği (ÖBÖ) yer almıştır. Araştırma kapsamında 181 öğretmenden toplanan verilerin analizinde SPSS 25.0 programından faydalanılmıştır. Verilerin analizi yapılırken problem durumu ve alt problemlere cevap aramak için frekans ve yüzde analizleri ile ortalama, standart sapma vb. tanımlayıcı analizler, ilişkisiz örneklemler t-testi, varyans analizi (ANOVA) ve Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi ile cohen d etki büyüklüğü indeksi, Pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi düzeyleri %78,75 ve 21. yüzyıl öğreten becerileri düzeyleri %79,50 olarak tespit edilmiştir. Buna göre sınıf öğretmenlerinin hem teknolojik pedagojik alan bilgilerinin hem de 21. yüzyıl öğreten becerilerinin“iyi”bir seviyede olduğu söylenebilir. Demografik ve mesleki özelliklerin teknolojik pedagojik alan bilgisi ve 21. yüzyıl öğreten becerileri üzerindeki etkisi incelendiğinde genel ortalamaların cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, mezun olunan alan ve kıdeme göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür . Yani bu değişkenlerin hiçbirisi sınıf öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi ve 21. yüzyıl öğreten becerileri düzeylerini farklılaştırıcı anlamlı bir etkide bulunmamaktadır. Ayrıca 21. yüzyıl öğreten becerilerine ait alt boyutların hiçbirisinin bunlardan anlamlı olarak etkilenmediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to determine the relationship between the level of perception levels and 21st century teacher skills of primary school teachers (working in the city center of Çanakkale) in the primary institutions of the Ministry of National Education (MEB). The population of the research consists of 264 primary school teachers working in public and private primary schools affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Çanakkale in 2018-2019. The sample of the study consisted of 214 primary school teachers who accepted to participate in the study from the population, but 33 teachers were not evaluated because they answered the questions incomplete and the research was conducted with 181 teachers. The research was carried out with relational screening model. In the study, a structured questionnaire consisting of three parts was used as data collection tool. In the first part of the questionnaire, there were multiple choice questions regarding demographic and professional characteristics, in the second part, the Technological Pedagogical Content Knowledge Scale (TPABÖ), and in the third part, the 21st century Teacher Skills Scale (ÖBÖ). SPSS 25.0 program was used in the analysis of the data collected from 181 teachers. While analyzing the data, frequency and percentage analyzes and average, standard deviation etc. are used to find answers to problem status and sub-problems. descriptive analysis, unrelated samples t-test, variance analysis (ANOVA) and Tukey HSD multiple comparison test, cohen d effect size index, Pearson correlation analysis and simple linear regression analysis were used. As a result of the research, the technological pedagogical content knowledge levels of the primary school teachers were 78.75% and the 21st century teacher skills levels were 79.50%. Accordingly, it can be said that primary school teachers' technological pedagogical knowledge and 21st century teacher skills are at a“good”level. When the effect of demographic and professional characteristics on technological pedagogical content knowledge and 21st century teacher skills were examined, it was observed that the general averages did not differ significantly according to gender, age, educational status, marital status, graduated field and seniority (p> 0.05). In other words, none of these variables have a significant effect on differentiating teachers' technological pedagogical content knowledge and 21st century teacher skills levels. It can also be said that none of the sub-dimensions of 21st century teacher skills were significantly affected by them.