Bir orkestra şefinin gözünden: İgor Stravinski'nin Bahar Ayini adlı eserinin I. bölümünün orkestra şefliği teknikleri açısından güçlükleri ve çözüm önerileri
A conductor's perspective: the challenges and solutions suggestion of the part I of Igor Stravinsky's The Rite of Spring in terms of orchestral conducting techniques
- Tez No: 765046
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZKAN MANAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Ve Orkestra Şefliği Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmanın“Giriş”bölümünü izleyen ikinci bölümünde Bahar Ayini'nin oluşum sürecini tetikleyen dinamikler, literatürde bu konuda pek çok kaynak olması ve şeflik teknikleri odağından ayrılmamak adına mümkün olduğunca daraltılmış şekilde ele alınmış, Stravinski'nin Sergei Diagilev ve Rus Bale Topluluğu ile sanatsal iş birliklerine ve Bahar Ayini'nin tüm edisyonlarına yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, partisyona genel bakış kapsamında eserin çalgılaması ile bölüm ve alt bölümlerine, ayrıca prova numaralarına dair bilgiler aktarılmış, Bahar Ayini'ni yöneten ilk şeflerin karşılaştığı güçlükler ve sorunlara değinilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, Türkiye'nin önde gelen orkestra şefleri ile Bahar Ayini üzerine görüşmeler yapılmış, eserde karşılaştıkları güçlükler ve çözüm önerileri, fikirleri ve tavsiyeleri alınmak üzere Antonio Pirolli, Cem Mansur, Rengim Gökmen ve Gürer Aykal ile videolu konferans üzerinden yapılan görüşmeler metin haline getirilerek sunulmuştur. Çalışmanın ana odağını oluşturan beşinci bölümünde ise İgor Stravinski'nin Bahar Ayini eserinin sekiz alt başlık içeren 1. bölümünün orkestra şefliği teknikleri açısından güçlükleri ve çözüm önerileri partisyon örnekleri eşliğinde irdelenmiş ve tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: 20. yüzyıl müziği, Bahar Ayini, İgor Stravinski, modern müzik, müzikte modernizm, Rus Bale Topluluğu, Rus bestecileri, Sergei Diagilev, orkestra şefliği teknikleri.
Özet (Çeviri)
In the second part of the study (immediately following the introductory first part), the dynamics triggering the formation of The Rite of Spring are examined in concise manner considering the abundance of the sources in the literature and in order not to move away from the main focus of this study -the conducting techniques. In this part, Stravinsky's artistic collaborations with Sergei Diaghilev and the Ballets Russes are also mentioned, together with all the main editions of The Rite of Spring. In the third part of the study, in order to offer an overview of the score, information regarding the instrumentation, the main movements and the tableaux (together with the rehearsal numbers) are given, and the challenges and problems faced by the first conductors of The Rite of Spring are mentioned. In the fourth part of the study, four interviews focusing on The Rite of Spring made through video conferences with the leading conductors in Turkey, namely Antonio Pirolli, Cem Mansur, Prof. Rengim Gökmen and Prof. Gürer Aykal, are transcribed into text, and thus, the difficulties they encountered in the work, their suggestions to overcome these difficulties, as well as their thoughts and recommendations about the work are offered. In the fifth part of the study -which constitutes the main body of this text- the challenges regarding the orchestral conducting and solution suggestions in the first part of Igor Stravinsky's The Rite of Spring (under eight tableaux) are examined and discussed together with the accompanying examples from the score. KEYWORDS: 20th century music, Ballets Russes, Igor Stravinsky, modern music, modernism in music, orchestral conducting techniques, The Rite of Spring, Russian composers, Sergei Diaghilev.