Alfa topolojileri ve alfa sınıfları
Alpha topologies and alpha classes
- Tez No: 765045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN YEGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu çalışmada, alfa ve beta kümeleri ve bu kümelerin sınıfları tanıtıldı. Alfa kümelerinin farklı topolojilere karşı gelen sınıfları aynı ise beta kümelerinin sınıflarının da aynı olduğu gösterildi. Tersine, beta kümelerinin farklı topolojilere karşı gelen sınıfları aynı ise alfa kümelerinin sınıflarının da aynı olduğu gösterildi. Alfa kümelerinin sınıfının topoloji olduğu gösterildi. Orijinal topolojiye göre seyrek kümelerin sınıfı ile alfa kümeleri tarafından belirlenen topolojiye göre seyrek kümelerin sınıfının aynı olduğu gösterildi. Orijinal topolojiye göre yarı sürekli fonksiyonların sınıfı ile alfa kümeleri tarafından belirlenen topolojiye göre yarı sürekli fonksiyonların sınıfının aynı olduğu gösterildi. Orijinal topolojiye göre minimal sınırlı kümelerin sınıfı ile alfa kümeleri tarafından belirlenen topolojiye göre minimal sınırlı kümelerin sınıfının aynı olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, alpha and beta sets and their classes are introduced. It was shown that if the classes of alpha sets corresponding to different topologies are the same, the classes of beta sets are also the same. In this study, alpha and beta sets and their classes are introduced. It was shown that if the classes of alpha sets corresponding to different topologies are the same, the classes of beta sets are also the same. It was shown that the class of nowhere dense sets according to the original topology and the class of nowhere dense sets according to the topology determined by alpha sets are the same. It was shown that the class of quasi-continuous functions according to the original topology and the class of quasi-continuous functions according to the topology determined by alpha sets are the same. It was shown that the class of minimally bounded sets according to the original topology and the class of minimally bounded sets according to the topology determined by alpha sets are the same.