İstanbul'daki sürdürülebilir yüksek ofis yapılarının karşılaştırılmalı analizi: Maslak-Levent bölgesi örneği
Comparative analysis of sustainable high office buildings in İstanbul: case of Maslak-Levent region
- Tez No: 765052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÇAKIR KIASIF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Endüstri devrimiyle yaşanan gelişmelerle, çevre sorunları ciddi bir konu haline gelmiştir. Oluşan tahribatlarla birlikte insan sağlığı ve ekolojik denge tehlike altına girmiştir. Doğal kaynakların hızlıca tüketilmesi, iklim değişiklikleri, yetersiz kaynaklar, çarpık kentleşme, ormansızlaşma gibi birçok çevre sorunu meydana gelmeye başlamıştır. 20. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren tahribatların günümüz ve gelecek nesiller adına onarılması için sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kalkınma kavramları ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda dünyada tüketilen enerjinin büyük bir kısmının inşaat sektörüne ait olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte sürdürülebilir mimarlık önemli bir konu haline gelmiştir. Binalarda kullanılan enerjinin tüketimini azaltmaya yarayan her önlem yaşam koşullarının daha iyi hale getirilmesi açısından oldukça önemlidir. Sanayi devrimi sadece çevresel sorunları değil, yeni çevresel sorunlara sebep olabilecek yüksek yapılaşmayı ortaya çıkarmıştır. Yüksek yapıların tasarımından yapım ve kullanım süreçlerine kadar normal yapılara oranla daha fazla kaynak tükettiği bir gerçektir. Yüksek yapıların tasarımındaki büyük ölçekleri ciddi oranda bir nüfusu içerisinde barındırmaktadır, bu nedenle kente yaptığı etkiler ve çevresel yükleri diğer yapılara göre daha fazladır. Metrekare sıkıntısından kaynaklı yapımı kaçınılmaz olan yüksek yapıların, bulunduğu çevreye en az zararla yapılması için çalışılmalıdır. Bu yapı tiplerinde sürdürülebilirlik kavramı diğer yapılara oranla daha çok dikkate alınmalıdır. Sürdürülebilir yüksek yapı dendiğinde varlığının her döneminde kaynak kullanımına duyarlı, çevre kirliliğine neden olmayan, kullanıcıların sağlık ve konforuna katkı sağlayan yapılar olarak akla gelmelidir. Bugünün toplumsal ihtiyaçlarını düşünürken gelecek kuşaklara ve doğaya zarar vermeden doğru ve bilinçli planlama yaparak gerçekleştirilen uygulamalar sürdürülebilirliğin hedeflerindendir. Bu çalışmada, sürdürülebilirlik kavramı, sürdürülebilir mimarlık ilkeleri ve sürdürülebilir yüksek ofis yapıları tanımlanmış, bu ilkeler çerçevesinde dünyada bulunan sürdürülebilirlik açısından önemli olan yüksek ofis yapıları incelenmiştir. İstanbul'da Maslak-Levent aksında bulunan LEED sertifikalı sürdürülebilir yüksek ofis yapıları belirlenip literatür araştırması yapılmıştır ve yapıların puan kartları karşılaştırılmıştır. Çalışma kapsamında incelenen sürdürülebilir yüksek ofis yapılarının, yapılan ve yapılacak olan farklı fonksiyon ve yükseklikteki yapılara örnek olması amaçlanmıştır. Sürdürülebilirlik adına yapılacak her türlü uygulamanın gelecek kuşaklar için hayati önem taşıdığı unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
With the developments experienced with the industrial revolution, environmental problems have become a serious issue. Human health and ecological balance are endangered with the destructions. Many environmental problems such as rapid consumption of natural resources, climate changes, insufficient resources, unplanned urbanization and deforestation have begun to occur. Since the second half of the 20th century, the concepts of sustainability and sustainable development have emerged in order to repair the damage on behalf of present and future generations. According to the researches, it is known that a large part of the energy consumed in the world belongs to the construction sector. However, sustainable architecture has become an important issue. Every measure to reduce the consumption of energy used in buildings is very important in terms of improving living conditions. It is not caused by the industrial revolution. It is a structure that consumes more resources than normal structures, from high design to production and use processes. Housed in a massively large population in its tall design, it is used to create additional structures and hence loads more into the structures. Efforts should be made to build high rise buildings, which are inevitable due to the shortage of square meters, with the least damage to the environment. More consideration is given to conceptual usage patterns in these building types. When it comes to sustainable high-rise buildings, it should come to mind as structures that are sensitive to resource use, do not cause environmental pollution, and contribute to the health and comfort of users in every period of their existence. While considering today's social needs, practices that are carried out by correct and conscious planning without harming future generations and nature are among the goals of sustainability. In this study, the concept of sustainability, sustainable architectural principles and sustainable high-rise office buildings were defined, and within the framework of these principles, high-rise office buildings that are important for sustainability in the world were examined. LEED certified sustainable high-rise office buildings located on the axis of Maslak Levent in Istanbul were determined, literature research was conducted and the scorecards of the buildings were compared. It is aimed that the sustainable high-rise office buildings examined within the scope of the study will be an example for the structures with different functions and heights that have been built or will be built. It should not be forgotten that any application to be made in the name of sustainability is of vital importance for future generations.