Stem uygulamalarının ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerilerine ve stem'e yönelik tutumlarına etkisi
The effect of stem implications on problem solving skills and attitudes to stem of primary school 3rd grade students
  1. Tez No: 765053
  2. Yazar: NEŞAT BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmada, STEM uygulamalarıyla yürütülen ilkokul üçüncü sınıf 'kuvveti tanıyalım' ünitesinin öğrencilerin problem çözme becerileri ve STEM'e yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada STEM eğitim yaklaşımı uygulamaları 5E öğrenme döngüsüne göre hazırlanmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Düzce ilinde bulunan bir devlet ilkokulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden“tek grup ön test-son test zayıf deneysel desen”ile tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Düzce il merkezindeki diğer devlet okullarına göre sosyo-ekonomik düzeyi yüksek bir ilkokulunda öğrenim gören 30 ilkokul üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları, problem çözme becerileri ölçeği ve STEM tutum ölçeğinden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda öğrencilerin problem çözme becerileri son test ortalama puanlarında artış olmasına rağmen bu değişimin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiş, ancak yapılan uygulamaların öğrencilerin STEM'e yönelik tutumlarında olumlu etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of the third grade“Let's Know the Force”unit carried out with STEM applications on students' problem solving skills and attitudes towards STEM. In the research, STEM education approach applications were prepared according to the 5E learning cycle. The research was carried out in a public primary school in Düzce in the fall semester of the 2021-2022 academic year. The research was designed with a“single group pre-test-post-test weak experimental design”which is one of the quantitative research methods. The study group of the research consists of 30 third grade primary school students studying in a primary school with a higher socio-economic level compared to other public schools in the city center of Düzce. Data collection tools consist of problem solving skills scale and STEM attitude scale. As a result of the research, although there was an increase in the students' problem solving skills post-test average scores, it was determined that this change was not statistically significant, but it was determined that the applications made had a positive effect on the students' attitudes towards STEM.