Millî güvenlik kurulu basın açıklamalarında değinilen devletler ile savunma sanayii ticareti ilişkileri
Defense industry trade relations with states mentioned in the press release of the national security council
- Tez No: 765065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde, Türkiye'nin en üst koordinasyon kurulu olan Millî Güvenlik Kurulu toplantılarına ilişkin yayımlanan basın bildirileri üzerinden Türkiye'nin diğer ülkeler ile iş birliği hususunda bir yakınlaşma veya uzaklaşma tutumu olup olmadığının tespit edilmesine yönelik bir analiz yapılmıştır. Analiz sonucunda basın bildirilerinde başka bir ülkeden bahsedilirken kullanılan söz ve söz öbeklerine göre o ülkeler ile iş birliği kurulmasındaki tutumları ortaya konmuştur. Çalışmanın devamında, bildiriler üzerinden iş birliği hususundaki söylemlerin Türkiye'nin bu ülkeler ile arasındaki savunma sanayii ticaretine bir etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Millî Güvenlik Kurulu toplantısı basın açıklamasında bir ülkeye değinildikten sonra, o ülke ile Türkiye arasındaki savunma sanayii ticaretinin nasıl değiştiğini analiz ederken Sentetik Kontrol Metodu kullanılmıştır. Sentetik Kontrol Metodu'nda Millî Güvenlik Kurulu'nda hiç değinilmeyen ülkelerin sosyo- ekonomik verileri kullanılarak bir sentetik ülke oluşturulmuştur. Millî Güvenlik Kurulu toplantısında bir ülkeden bahsedildiği yıl, dönüm noktası kabul edilmiş ve oluşturulan sentetik ülke ile Millî Güvenlik Kurulu'nda değinilen ülkenin Türkiye ile olan savunma sanayii ticareti miktarları dönüm noktası sonrasında karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda, Millî Güvenlik Kurulu'nda bahsedilen bir takım ülkelerin dönüm noktası sonrasında Türkiye ile olan savunma sanayii ticari ilişkilerinde anlamlı değişimler tespit edilmiştir. Bu ülkelere ilişkin Millî Güvenlik Kurulu'nda iş birliği kurulması hususunda yakınlaşılacağına yönelik ifadeler kullanılıyor ise o ülkeler ile Türkiye arasındaki savunma sanayii ithalat ve/veya ihracat miktarının artmakta olduğu gözlemlenmiştir. Eğer, bu ülkelere ilişkin Millî Güvenlik Kurulu'nda iş birliğinden kaçınılacağına dair ifadeler kullanılıyor ise de o ülkeler ile Türkiye arasındaki savunma sanayii ithalat ve/veya ihracat miktarının azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was analyzed whether Turkey will have an attitude of convergence or divergence in cooperation with other countries through the press releases published regarding the meetings of the National Security Council, which is the highest coordination board of Turkey. As a result of the analysis, Turkey's attitudes in establishing cooperation with these countries were revealed according to the words and phrases used while mentioning in press releases. Also in this thesis, it was examined whether the discourses on cooperation in the declarations have an effect on the defense industry trade between Turkey and these countries the Synthetic Control Method was used to analyze how the defense industry trade between the country mentioning in the press release of the National Security Council meeting, and Turkey changed. In the Synthetic Control Method, a synthetic country was created by using the socio-economic data of the countries that were never mentioned in the National Security Council. The year in which a country was mentioned in the National Security Council meeting was accepted as a turning point. The amount of defense industry trade between the synthetic country- Turkey and the country mentioned in the National Security Council- Turkey was compared in terms of the turning point. As a result of the comparison, significant changes were determined in the defense industry trade relations with Turkey after the turning point of some countries mentioned in the National Security Council. If there are expressions in the National Security Council regarding these countries through convergence in cooperation, it has been observed that the amount of import and/or export of the defense industry between those countries and Turkey is increasing. If there are statements in the National Security Council regarding these countries that cooperation would be avoided, it has been determined that the amount of import and/or export of the defense industry between those countries and Turkey has decreased.