The structure and unity of atomic fregean thoughts: An explication and emendation
Fregeci atomsal düşüncelerin yapısı ve birliği: Bir açımlama ve güçlendirme
  1. Tez No: 765107
  2. Yazar: OĞUZ AKÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEO GRÜNBERG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu tez, soyut yapısal varlıklar olarak cümlelerin anlamları, birincil doğruluk taşıyıcıları ve aynı zamanda önermesel tutumların nesneleri olan Fregeci atomsal Düşüncelerin yapısı ve birliği hakkındadır. Frege'nin Düşünceler teorisini, onun doğal dil ifadelerinin anlamını ve doğruluğunu açıklamak için en uygun anlambilimsel kuram olduğunu iddia ederek için açımlıyoruz. Ne var ki, Fregeci Düşüncelerin yapısı ve birliği ile ilgili bazı sorunlar vardır. İlk kestirimimiz, Frege'nin kuramının belirli problemlere ve paradokslara karşı savunmasız olma anlamında bazı eksikleri olduğudur, bu nedenle atomsal Düşüncelerin yapısı ve birliği ile ilgili problemler, Frege'nin anlambilim kuramı çerçevesinde belirli yorumlamaların ve düzeltici eklemelerin ihtiyacını zorunlu kılmaktadır. Yapıyla ilgili problemler için, Bağlam İlkesi ile Bileşim İlkeleri arasındaki soruna ve de Frege'nin Düşüncelerin yapısal çözümlemesi ve ayrıştırılmasına ilişkin çelişkili tezlerine odaklanıyoruz. Düşüncelerin birliğiyle ilgili problemler için at kavramı paradoksuna odaklanıyoruz. Tezimizde, duyum ve gönderge fonksiyonlarını lamda-soyutlaması olarak yorumlayarak paradoksa bir çözüm sağlamak için güçlendirici çerçevemizi sunuyoruz. Dilbilgisel bir öznenin, yani at kavramının, söz edildiği bir bağlamda bir kavramı gösterebileceğini iddia ediyoruz. Dolayısıyla bu bağlamlarda at kavramı doygun olmayan bir kavrama gönderimde bulunmaktadır. Sonuç olarak, yeterli ve uygun bir anlambilimsel Düşünceler kuramı ortaya koyarak Frege'nin dil felsefesi üzerine olan sezgilerinin doğasını koruyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the structure and unity of atomic Fregean Thoughts as abstract structured entities which are the meanings and the primary truth-bearers of sentences as well as the objects of attitudes. We explicate Frege's theory of Thoughts to argue that it is the most adequate semantic theory for explaining the meaning and truth of natural language expressions. However, there are certain problems concerning the structure and unity of Fregean Thoughts. Our initial conjecture is that Frege's theory is incomplete in the sense of being vulnerable to certain puzzles and paradoxes, hence the problems concerning the structure and unity of atomic Thoughts demonstrate the apparent need of certain interpretations and supplementations to Frege's semantic framework. For the problems concerning the structure, we focus on the apparent tension between the Context Principle and the Compositionality Principles, and Frege's conflicting theses regarding the structural analysis and decomposition of Thoughts. For the problems concerning the unity, we deal with a unique problem, namely the concept horse paradox. In this thesis, we present our emendatory framework to interpret the sense and denotation functions as lambda-abstracts and provide our solution to the paradox. We claim that a grammatical subject, i.e., the concept horse, can denote a concept occurring in a context in which it is mentioned. Hence, the occurrence of the concept horse denotes an unsaturated concept. To conclude, we provide a satisfactory semantic theory of Thoughts and preserve the nature of Fregean intuitions about the philosophy of language.