Üniversite öğrencilerinde aleksitimi, duygu gereksinimi, kendini ayarlama, kimlik ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between alexithymia, need for affect, self-monitoring, identity and social media addiction in university students
  1. Tez No: 765121
  2. Yazar: MERVE SÜDEMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERTUĞRUL UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychiatry, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde aleksitimi, duygu gereksinimi, kendini ayarlama, kimlik ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Çalışmanın araştırma grubunu, Aksaray Üniversitesi'nde 2020-2021 eğitim öğretim döneminde öğrenim gören 482 (334 kadın/ 148 erkek) ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma, ilişkisel tarama türünde nicel bir araştırmadır. Kullanılan ölçme araçları; Toronto Aleksitimi Ölçeği, Duygu Gereksinimi Ölçeği, Gözden Geçirilmiş Kendini Ayarlama Ölçeği, Kimlik Ölçeği, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği'dir. Araştırma, SPSS ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, üniversite öğrencilerinin aleksitimi ile duygu gereksinimi ve kendini ayarlama becerisi arasında negatif yönde düşük düzeyde bir ilişkisi olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, aleksitimi ile kimlik arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken, aleksitimi ile sosyal medya bağımlığı arasında pozitif yönde düşük düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This aim of this research is investigation of the relationship between alexithymia, need for affect, self-monitoring, identity and social media addiction in university students. The sample of the current study consisted of 482 students (334 female/ 148 male) associate, undergraduate and graduate students studying at Aksaray University in the 2020-2021 academic year. The research is a quantitative research in relational scanning model. Measurement tools used in the research that Toronto Alexityhmia Scale, Need For Affect Scale, Self-Monitoring Scale, Identity Scale and Social Media Addiction Scale. The analyses of the research were conducted by SPSS program. Research findings showed that university students had a low negative correlation between alexithymia, need for emotion and self-regulation skills. In addition, while there was no significant relationship between alexithymia and identity, it was found that there was a low level of positive correlation between alexithymia and social media addiction.