HEC-HMS ile Fırtına deresi havzasının hidrolojik modellenmesi
Hydrological modelling of Firtina stream basin with HEC-HMS
  1. Tez No: 765136
  2. Yazar: HALUK FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Havzalarda yağış ile akış arasındaki ilişkinin hidrolojik modeller aracılığı ile ortaya çıkarılması, havzaların karakteristiklerini öğrenmek ve etkin bir su yönetimi gerçekleştirmek için önemlidir. Ayrıca iklim değişiminin olası hidrolojik sonuçlarını ön görmek, su kaynaklarının planlanması, su kalite yönetimi, su yapılarının tasarımı gibi çalışmalara altlık olabilecek hidrolojik verileri üretmek için hidrolojik modeller sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Kuzey Anadolu Dağları ile Karadeniz Kıyısı arasında kalan Fırtına Havzası için HEC-HMS ile hidrolojik modelleme çalışması yapılmıştır. Havzada bulunan meteorolojik gözlem istasyonlarındaki verilerin sürekli olmaması nedeniyle Climate Forecast System Reanalysis (CFSR) meteorolojik verileri bu çalışma kapsamında kullanılmıştır. Fırtına Deresi üzerinde bulunan akım gözlem istasyonları kullanılarak modelin kalibrasyonu ve validasyonu yapılmıştır. Modelin perfromansını belirlemek için Nash-Sutcliffe (NSE) katsayısı kullanılmıştır. Kalibrasyon dönemi için NSE 0.62-0.80; validasyon dönemi için ise NSE 0.70-0.86 aralığında hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important to reveal the relationship between precipitation and flow in the basins through hydrological models, as well as to learn the characteristics of the basins and to realize an effective water management. Hydrological models are frequently used to predict the possible hydrological consequences of climate change and produce hydrological data as the basis for water resources planning, water quality management, and design of water structures. In this study, hydrological modeling study was carried out with HEC-HMS for the Fırtına Basin located between the North Anatolian Mountains and the Black Sea Coast in the Eastern Black Sea Region of Turkey. Climate Forecast System Reanalysis (CFSR) meteorological data were used in this study due to the inconsistency of the data at the meteorological observation stations in the basin. The model was calibrated and validated using the current observation stations on the Fırtına Stream. The Nash-Sutcliffe (NSE) coefficient was estimated to determine the performance of the model, with the NSE values of 0.62-0.80 for the calibration period and of 0.70-0.86 for the validation period.