Bipolar esnek topolojik uzaylarda süreklilik
Continuity on bipolar soft topological spaces
  1. Tez No: 765135
  2. Yazar: CAN METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, esnek küme tanımı verilerek, sonraki bölümler için temel teşkil edecek olan temel özellikleri incelenmiştir. İkinci bölümde, bipolar esnek küme tanımı ve bu kümeler üzerindeki temel işlemler, verilerek, bu kavramlar örneklerle ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, bipolar esnek topolojik uzay, bipolar esnek iç, bipolar esnek kapanış ve bipolar esnek komşuluk tanımları verilerek bu kavramların özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde, bipolar esnek dönüşüm tanımı verilmiş ve bu dönüşüm altında bipolar esnek kümenin görüntü ve ters görüntü kavramları ele alınmıştır. Beşinci bölümde bipolar esnek sürekli dönüşüm kavramı tanımlanmış ve sürekliliği karakterize eden teoremler ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca bipolar esnek açık dönüşümler, bipolar esnek kapalı dönüşümler ve bipolar esnek homeomorfizma kavramı tanıtılıp, bunların özellikleri örneklerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the definition of soft set is given and its basic properties, which will be the basis for the next chapters, are examined. In the second chapter, the definition of bipolar soft set and basic operations on these sets are given and these concepts are discussed with examples. In the third chapter, the definitions of bipolar soft topological space, bipolar soft interior, bipolar soft closure and bipolar soft neighborhood are given and the properties of these concepts are examined in detail. In the fourth chapter, the definition of bipolar soft mapping is given and bipolar soft image and inverse image of bipolar soft sets are discussed. In the fifth chapter, the concept of bipolar soft continuous mapping is defined and the theorems characterizing the continuity are examined in detail. In this section, the concepts of bipolar soft open mapping, bipolar soft closed mapping and bipolar soft homeomorphism are introduced and their properties are examined with examples.