Kırağı dergisinin sistematik tahlili
Systematic assessment of Kiragi journal
- Tez No: 765143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARİF ERZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Türk edebiyatının gelişiminde edebiyat ve sanat dergilerinin önemi oldukça büyüktür. Özellikle edebiyatın bir türünde yoğunlaşma ve sadece o türle ilgili ürünlere yer verme, önemli bir tercihtir. Kırağı şiire ve şiirin konu edildiği eserlere sayfalarında yer veren bir dergidir. Bu çalışmada, 4 dönem boyunca toplam 36 sayı çıkan Kırağı dergisi incelenmektedir. Bu tezde Kırağı dergisi önce içerik, sonra şekil olarak değerlendirilmiştir. İnceleme yapılırken şiir başta olmak üzere dergide yer alan yazı türleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca derginin şeklî özellikleri de ele alınmıştır. Derginin içerik kısmında şiir, eleştiri, söyleşi ve deneme türlerine yer verilmiştir. Derginin şekil kısmında ise sayfa düzenine, yazı stiline ve yazar kadrosuna yer verilmiştir. Bu çalışmada derginin sistematik tahlili yapılarak Kırağı dergisinin tanıtımı amaçlanmıştır. Kırağı dergisinin genç şairlere öncülük etmede önemli bir rolü olmuştur. Derginin âdeta şiire mahsus olması, gelenekçi bir anlayışla hareket etmesi ve Anadolu'da çıkması hasebiyle Türk edebiyat dergiciliğinde özel bir yeri vardır. Bu hususiyetler dikkate alınarak değerlendirmeler yapılmış; Kırağı dergisinin yeri ve değeri belirlenmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Literary and art journals have a great importance in the development of Turkish literature. It is an important choice to concentrate on one genre of literature and to include only products related to that genre. Kırağı is a magazine that gives place to poetry and the works about poetry on its pages. In this study, the journal Kırağı, which has a total of 36 issues during 4 semesters, is examined. In this thesis, Kırağı magazine was evaluated first as content and then as form. While examining, the types of writings in the magazine, especially poetry, were emphasized. In addition, the formal features of the journal are also discussed. In the content part of the magazine, poetry, criticism, interview and essay types are included. In the figure section of the journal, the page layout, writing style and author staff are included. In this study, it is aimed to introduce the Kırağı journal by making a systematic analysis of the journal. Kırağı magazine had an important role in leading the young poets. The journal has a special place in Turkish literary journalism, since it was almost exclusively for poetry and acted with a traditional understanding and was published in Anatolia. Evaluations were made by taking these characteristics into account; An effort has been made to determine the place and value of the Kırağı magazine.