Değer çoğulculuğu ve liberalizm:Isaıah Berlın'in siyaset felsefesi
Value pluralism and liberalism:The political philosophy of isaiah Berlin
- Tez No: 208876
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ VAHİT TURHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Philosophy, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Isaiah Berlin liberal siyasal düsüncenin, XX.yy. daki en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Berlin'in düsüncesinin temel bir boyutu deger çogulculugunu savunmasıdır. Bu kavrama göre, ahlakî olan ve olmayan degerler, çoguldur, birbiriyle çatısabilirler ve çatıstıklarında bu çatısma, tek, kapsayıcı bir degere ya da tek bir degerler skalasına basvurarak çözüme kavusturulamaz. Bu tezin konusu da Isaiah Berlin'in siyaset felsefesinin leitmotifini olusturan bu kavramın incelenmesidir. Ünlü denemesi ?Two Concepts Of Liberty? (1958) de belirttigi gibi, Berlin'in özgürlük kavramına verdigi önem ve totaliterlige karsı çıkısı, negatif ve pozitif özgürlük ile ilgili düsünceleri, siyasal özgürlügün anlamı ve degeri ile ilgili kuramsal tartısmalar için temel bir baslangıç noktası olusturmaktadır. Bir liberal düsünür olarak Berlin, deger çogulculugu düsüncesini tekçi düsünceye karsı tepki olarak gelistirmistir. Bu tepki, tarih, kültür ve insan dogasına dayanmakta ve deger çogulculugu ile liberalizm arasında bir baglantı oldugunu önermektedir. Bu çalısma bu baglantıyı sorgulamakta ve çogulculugun liberal degerleri mutlaka desteklemedigini ve liberalizme engel olusturabilecegini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Isaiah Berlin is accepted as one of the most significant representatives of liberal political thought of the twentieth century. A central dimension of his thought is his advocacy of value pluralism. According to this notion moral and non-moral values are plural, they may conflict with one another, and when they do, such conflict cannot be resolved by appeal to a single, overarching value or by means of a single scale of values. The subject of this dissertation is the analysis of this notion which forms the leitmotif of Isaiah Berlin?s political philosophy. As he sets out in his famous essay ?Two Concepts Of Liberty? (1958), the importance Berlin gives to the concept of freedom and his opposition to totalitarianism, his thoughts concerning negative and positive freedoms form a basic starting-point for theoretical discussions of the meaning and value of political freedom. As a liberal thinker Berlin, developped the idea value pluralism as a response to monism. This response depends on history, culture and human nature and suggests that there is a connection between value pluralism and liberalism. This study questions this connection and argues that pluralism does not necessarily support liberal values and can present obstacles for liberalism.