Hemşirelik öğrencilerinde kardiyopulmoner resüsitasyon farkındalığının incelenmesi
Investigation of cardiopulmonary resucitation awareness in nursing students
- Tez No: 765159
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN TOKEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş-Amaç: Kardiyopulmoner Resüsitasyon (KPR), solunum ve dolaşımın aniden durması sırasında solunumun, kalbin ve beyin fonksiyonlarının yeniden kazanılması için yapılan acil müdahalelerdir. KPR' nin yeterli bilgi ve donanıma sahip kişiler tarafından hemen başlatılıp efektif olarak yapılması büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda hemşirelik öğrencilerinin lisans eğitim sürecinde KPR konusunun önemini kavramaları, yeterli bilgiye sahip olmaları ve mezuniyet sonrası çalışma hayatına hazır bulunmaları oldukça önemlidir. Bu araştırmanın amacı hemşirelik öğrencilerinde KPR farkındalığının incelenmesidir. Materyal-Metod: Bu araştırma tanımlayıcı nitelikte olup, Ege Bölgesinde bir Üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Marmara Bölgesinde bir Üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesinde 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Bahar döneminde öğrenim gören Hemşirelik bölümü öğrencileri ile yapılmıştır. Araştırmada 330 öğrenci çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada verileri; Öğrenci Tanıtım Formu ve KPR Farkındalık Anketi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde, demografik özellikleri tanımlamak için sayı yüzde dağılımı ve tanımlayıcı istatistikler, t-testi, tek yönlü varyans analizi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Araştırmanın etik açıdan uygunluğu için etik kurul onayı, yürütülmesi için kurum izni ve katılımcılardan sözel katılım onayı alınmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin %74,8'i kadın, yaş ortalaması 21.87±1.38' dir. Öğrencilerin KPR Farkındalık toplam ortalama puanı 25.40±7.38' dir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cardiopulmonary Resuscitation (CPR) is an emergency intervention to regain respiratory, heart and brain functions during sudden cessation of breathing and circulation. It is great importance that CPR is started immediately and effectively performed by people with sufficient knowledge and equipment. In this sense, it is very important for nursing students to understand the importance of CPR in the undergraduate education process, to have sufficient knowledge and to be ready for working life after graduation. Purpose: The aim of this study is to examine the awareness of CPR in nursing students. Material-Method: This research is descriptive and was conducted with Nursing Department students studying at the Faculty of Health Sciences of a University in the Aegean Region and the Faculty of Health Sciences of a University in the Marmara Region in the spring semester of the 2021-2022 Academic Year. 330 students participated in the study voluntarily. The data in the research; It was collected using the Student Information Form and the CPR Awareness Questionnaire. SPSS 23.0 package program was used to evaluate the data. In the analysis of the data, number percentage distribution and descriptive statistics, t-test, one-way analysis of variance, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used to define demographic characteristics. Ethics committee approval was obtained for the ethical suitability of the study, institutional permission for its conduct, and verbal participation approval from the participants. Results: 74.8% of the students participating in the study were female, and the mean age was 21.87±1.38. The students' total mean score of CPR Awareness is 25.40±7.38.