Continuities and discontinuities in collective action during the pandemic: Urban commoning practices in the case of Ayrancı, Ankara
Pandemide süreklilikler ve kırılmalar: Ayrancı'da kentsel müşterekleştirme pratikleri örneği
  1. Tez No: 765160
  2. Yazar: UMUT YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELGA RITTERSBERGER TILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, Covid-19 pandemisinin mahalle düzeyindeki ilişkiler üzerindeki etkisini ve yerel mahalle örgütlenmelerinin pandeminin etkilerine karşı geliştirdikleri yerel cevapları incelemektedir. Bu amaçla Ankara ili Ayrancı semtinde yerel organizasyon faaliyetlerine aktif olarak katılan kişilerle 22 yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşme ve bir odak grup görüşmesi yapılmıştır. Bu çalışma, Lefebvre'in teorik çerçevesini benimserken, Covid-19 zamanında kolektif eylemliliklerdeki sürekliliklere ve kırılmalara odaklanmaktadır. Afetler, yerel ve küresel düzeydeki politikaların sahnesi olarak tanımlanmış, pandeminin toplumun sosyal ilişkilerini ve kolektif eylemi olumsuz etkilemesine rağmen, aynı zamanda yeni kolektif eylem biçimleri ve müşterekleştirme pratikleri temelinde dayanışma faaliyetleri ürettiği savunulacaktır. Bu müşterekleştirme pratikleri, pandemide küresel çapta yaygın olarak kullanılan sorumluluğun bireyselleştirmesinin bir sonucu ve aynı zamanda buna bir karşılık olarak ele alınacaktır. Kent hakkı kavramıyla ilişkili olarak mahalle-temelli müşterekleştirme pratikleri merceğinden Ayrancı örneği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of the Covid-19 pandemic on community level relations and the response of local neighborhood organizations to the pandemic. To this end, 22 semi-structured in-depth interviews and a focus group interview were conducted in the neighborhood of Ayrancı, Ankara with the people who actively participate in the local organization activities. While adopting the framework of Lefebvre, this thesis will focus on continuities and discontinuities in collective action in the times of Covid-19. While defining disasters as the scene of local and global politics, I will argue that although the pandemic affects social relations of community and collective action adversely, it also generates new forms of collective action, and solidarity activities on the basis of commoning practices. I will examine these collective responses as a response to the individualization of responsibility conjuncture widely used in the pandemic through the lens of self-managed commoning practices which will be defined in relation to the right to city concept and will be analyzed with the instances in Ayrancı neighborhood in Ankara as a case study.