Computational aeroacoustic: Euler formulation
Sayısal aeroakustik: Euler formülasyonu
  1. Tez No: 76516
  2. Yazar: BÜLENT İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ECDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sayısal aeroakustik, bilinen sayısal akışkanlar dinamiği metotlarını havada ses oluşumu ve yayılması problemlerine uygulamayı amaçlayan yeni bir alandır. Tanı Navier-Stokes denklemi çözümü, viskoz olmayan Euler denklemleri çözümü ve Kirchhoff formülasyonları kullanımı gibi pekçok değişik yaklaşım vardır. Kullanılan metodlar arasında sonlu farklar, sonlu hacim, sonlu eleman ve sınır elemanı tabanlı değişik hassasiyet dereceli ayrıklaştırma yöntemler bulunmaktadır. Bu tezde, sayısal aeroakustik hakkında genel bir tanıtım ve literatür araştırması yapılmış ve bazı sonlu farlar yöntemleri ve bunların uyumluluk, kararlılık ve yakınsaklık özellikleri incelenmiştir. İki örnek problem çözülmüştür: Bir boyutlu salınan piston problemi Lax-Wendroff metodunun doğrudan uygulanması ile; iki boyutlu sıkışabilir akışta monopol problemi de iki aşamalı bir Lax- WendrofF metodu ile çözülmüştür. Sonuçlar literatürle karşılaştırılmış ve uyum gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Computational aeroacoustics (CAA) is a new field, aiming to apply welJ-known computational fluid dynamics (CFD) methods to problems of sound generation and propagation in the air. There are many different approaches, such as solving full Navier- Stokes equations, inviscid Euler equations, or using Kirchhoff formulations. Among the methods used are finite difference, finite volume, finite element and boundary element based discretization schemes of different levels of accuracy. In this thesis, a general introduction and literature survey about CAA is made and some finite difference schemes and their consistency, stability, and convergence properties are examined. Two sample problems are solved: One-dimensional oscillating piston problem is solved using direct application of Lax-Wendroff method and two-dimensional monopole in a compressible stream problem was solved using a two-step version of Lax-Wendroff scheme. The results are compared with the literature and agreement was observed.