Marulda (Lactuca sativa L.) tuzlu şartlarda farklı putresin ve salisilik asit uygulamalarının çimlenme, bitki gelişimi, kalite özellikleri ve besin elementi içeriği üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of different putrescine and salicylic acid applications on germination, plant growth, quality properties and nutrient content of lettuce (Lactuca sativa L.) under saline conditions
  1. Tez No: 765268
  2. Yazar: OUSSEINI KIEMDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN KİBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, marulda tuzlu şartlarda farklı dozlarda putresin ve salisilik asit uygulamalarının çimlenme, bitki gelişimi, kalite özellikleri ve besin elementi içeriği üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, 2 farklı tuz seviyesi (100 ve 200 mM), 2 farklı putresin dozu (0.5 ve 1.0 mM) ve 2 farklı salisilik asit dozunun (0.5 ve 1.0 mM) kullanıldığı toplam 15 farklı uygulama ele alınmış olup, putresin ve salisilik asidin tek başına ve tuz ile birlikte etkileri incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre tuzluluğun marulda çimlenme, bitki gelişimi, kalite özellikleri ve besin elementi içeriğini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Genel olarak tuzlu şartlarda putresin uygulamalarının çimlenme ve bitki gelişim parametrelerinde artış sağladığı ve tuz stresinin meydana getirdiği olumsuz etkileri önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Tuz ve putresinin birlikte kullanıldığı 11 nolu uygulamanın (1 mM Putresin + 200 mM NaCl) 3 nolu uygulamaya (200 mM NaCl) göre çimlenme oranını %75.57, bitki boyunu %42.49, bitki yaş ağırlığını %58.89 ve pazarlanabilir yaprak sayısını %43.20 oranında artırdığı saptanmıştır. Çalışmada ele alınan uygulamalar arasında özellikle tuz ve putresinin birlikte kullanıldığı uygulamaların marulda tuz stresine karşı en etkili uygulamalar olduğu ve tuzluluk sorunu olan alanlarda marul yetiştiriciliğinde alternatif bir uygulama yöntemi olarak önerilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of putrescine and salicylic acid applications at different doses on germination, plant growth, quality properties and nutrient contents in lettuce under saline conditions. In the study, a total of 16 different applications using 2 different levels of salt (100 and 200 mM), 2 different doses of putrescine (0.5 and 1.0 mM) and 2 different doses of salicylic acid (0.5 and 1.0 mM) were investigated. The effects of putrescine and salicylic acid separately and together with salt were examined. According to the findings obtained from the research, it was detected that salinity negatively affected the germination, plant growth, quality properties and nutrient contents of lettuce. In general, it was determined that putrescine applications increased germination and plant growth parameters under saline conditions and significantly reduced the negative effects of salt stress. It was detected that application number 11 (1 mM Putrescine + 200 mM NaCl) in which salt and putrescine were used together increased germination rate by 75.57%, plant height by 42.49%, plant fresh weight by 58.89% and number of marketable leaves by 43.20% compared to application number 3 (200 mM NaCl). Among the applications examined in the study, it was concluded that the applications in which salt and putrescine are used together are the most effective applications against salt stress in lettuce and can be recommended as an alternative application method for lettuce cultivation in areas with salinity problems.