Rekreatif etkinlik olarak petank sporu yapan yaşlılar ve rekreatif etkinlik yapmayan yaşlıların mutluluk düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of happiness levels of elderly people who practice petanque sports as a recreational activity and elderly people who do not do recreational activites
- Tez No: 765267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dünya nüfusu hızla yaşlanıyor. 2021 yılı nüfus tahminlerine göre dünya nüfusunun %9.8'ini, Türkiye nüfusunun ise %9.7'sini 65 yaş ve üzeri bireyler oluşturuyor. 2050 yılına kadar olan süreçte yaşlıların toplam nüfusun %20'sini oluşturması bekleniyor. Dünya genelinde yaşlı nüfusun artmasında rol oynayan en büyük etken teknolojinin gelişmesi olarak ifade edilmektedir. Gelişen teknoloji sonucu sağlık sektörü ilerlemekte ve yaşam koşullarının iyileşmesine katkı sağlamaktadır. İnsan ömrünün uzamasıyla beraber bireylerde fiziksel, ruhsal, zihinsel ve sosyal olarak çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların ortadan kaldırılması, yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi ve hayata aktif olarak katılımlarının sağlanması amacıyla rekreatif etkinlikler araç olarak kullanılabilir. Yaşlı bireylerin yeterlilik durumlarına göre uygun olan rekreatif etkinlikler seçilmelidir. Bu bağlamda yaşlı bireylerin kolay ulaşabileceği, ekonomik, sosyal ve bedensel yeterliliklerine göre uygun rekreatif etkinliklerden birisi olarak petank öne çıkmaktadır. Fazla efor gerektirmeyen ve sakatlanma riski çok düşük olan petank, aynı zamanda eğlenceli yönüyle yaşlı bireyler için oldukça uygundur. Tarama modelinde ve karma araştırma deseninde tasarlanan bu araştırma; 65 yaş ve üzeri bireylerin mutluluk düzeylerinde, rekreatif amaçlı petank sporunun katkısını ortaya koymak için yapılmıştır. Nicel veriler toplanırken kişisel bilgiler ve serbest zaman etkinliklerine yönelik sorular yanında, Oxford Mutluluk Ölçeği kullanılmış; nitel veriler ise açık uçlu sorular yoluyla ve görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Nicel veriler çözümlenirken betimsel istatistiklerde yüzde (%), frekans (f) ve aritmetik ortalama (𝑿̅) değerlerinden yararlanılmış; iki ayrı kümenin verdiği cevapların analizinde Independent Sample t-test, çoklu grup karşılaştırmalarında One-Way ANOVA; ANOVA testlerinde farklılık yaratan grupları belirlemek için Tukey HSD Çoklu Karşılaştırma Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world's population is aging rapidly. According to the population estimates for the year 2021, 9.8% of the world's population and 9.7% of the population of Turkey are individuals aged 65 years and older. it is expected that the elderly will make up 20% of the total population by 2050. The biggest factor that plays a role in the increase in the elderly population worldwide is expressed as the development of technology. As a result of the developing technology, the health sector is progressing and contributing to the improvement of living conditions. With the extension of human life, various problems arise in individuals physically, spiritually, mentally and socially. Recreational activities can be used as a means to eliminate these problems, integrate elderly people into society and ensure their active participation in life. Appropriate recreational activities should be selected according to the qualification status of elderly individuals. In this context, pétanque stands out as one of the suitable recreational activities that are easily accessible to elderly people, according to their economic, social and physical competencies. Petanque, which does not require much effort and has a very low risk of injury, is also very suitable for elderly people with its fun aspect. This research, designet in a screening model and a mixed research design, was conducted to reveal the contribution of petanque sport for recreational purposes in the happiness levels of individuals aged 65 years and older. While collecting quantitative data, Oxford Happiness Scale was used as well as questions about personal information and leisure time activities; Qualitative data were obtained through open-ended questions and using the interview technique. While analyzing quantitative data, percentage (%), frequency (F) and arithmetic mean (𝑿) values were used in descriptive statistics; independent Sample t-test in the analysis of the answers given by two separate clusters, One-Way ANOVA in multi-groups comparisons; Tukey's HSD Multiple Comparison Test was used to determine the Groups that made a difference in ANOVA tests.