1905 Rus İhtilali ve Müslüman Türk kongreleri
1905 Russian Revolution and Muslim Turkic congresses
  1. Tez No: 765314
  2. Yazar: HÜSEYİN FURKAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VÂRİS ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
“1905 Rus İhtilali Ve Müslüman Türk Kongreleri”Adlı çalışmamda: 1905 Rus İhtilali sırasında Rus işgali altındaki Batı Türkistan topraklarındaki Müslüman Türklerinin seslerini duyurmaya çalışmaları ele alınmaktadır. Önce Rusların Batı Türkistan'ı nasıl işgal ettikleri ve Rus işgali altında yaşayan Batı Türkistan Türklerinin durumuna değinilmiştir. Ardından İhtilale giden yol, yaşanan 1905 Rus ihtilali, ihtilal ortamı ve ihtilal sonrası Duma meclislerinde istediklerini alamayan Batı Türkistan Türklerinin mücadeleleri incelenmektedir. İstediklerini alamayan işgal altındaki Batı Türkistan Türkleri, yaptıkları Müslüman Türk kongreleri ile işgal altındaki Batı Türkistan'ı Rus işgalinden kurtarmaya çalışmaları anlatılmıştır. Daha sonra bu Kongreler, Rusların“Basmacılar”dediği yani“Korbaşlar”hareketinin temellerini atmış ve Ruslara karşı bir direniş başlatmıştır.
Özet (Çeviri)
In my work titled“1905 Russian Revolution and Muslim Turkic Congresses”: During the 1905 Russian Revolution, the efforts of Muslim Turkic to make their voices heard in the lands of Western Turkestan under Russian occupation are discussed. First of all, how the Russians occupied West Turkestan and the situation of the West Turkestan Turkic living under the Russian occupation were mentioned. Then, the road to the Revolution, the environment of the 1905 Russian Revolution and the struggles of the West Turkestan Turkic, who could not get what they wanted in the Duma assemblies after the revolution, are examined. The occupied West Turkestan Turkic, who could not get what they wanted, and their efforts to save the occupied West Turkestan from Russian domination with the Muslim Turkic congresses are explained. Later, these Congresses laid the foundations of the“Basmacılar”movement, which the Russians call“Korbaşlar”, and started a resistance against the Russians.