Normal gelişim gösteren çocukların özel gereksinimli akranlarına yönelik tutumları ve zorbalık düzeylerinin incelenmesi
The investigation of the attitudes of children with normal development towards their peers with special needs and their bullying levels
  1. Tez No: 765315
  2. Yazar: NİL GÜLNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KAYTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Özel gereksinimli çocuklar gelişimsel özelliklerinden dolayı topluma uyum sağlamakta ve akranlarıyla iletişim kurmakta zorlanabilmektedirler. Bu süreçte normal gelişim gösteren çocukların özel gereksinimli akranlarına yönelik tutumları önemli rol oynamaktadır. Normal gelişim gösteren çocukların özel gereksinimli akranlarına yönelik tutumlarını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden birisin de normal gelişim gösteren çocukların zorbalık düzeylerinin olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı, normal gelişim gösteren ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinin, özel gereksinimli akranlarına yönelik tutumlarının ve zorbalık düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, Çankırı il merkezinde bulunan MEB'e bağlı ortaokullara devam eden sekizinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise basit rastgele yöntem ile seçilen beş ortaokulda öğrenim gören toplam 365 (230 kız ve 135 erkek) sekinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin analizinde, Mann Whitney-U Testi, Kruskal Wallis-H Testi ve Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children with special needs may have difficulty in adapting to society and communicating with their peers due to their developmental characteristics. In this process, the attitudes of children with normal development towards their peers with special needs play an important role. There are many factors affecting the attitudes of children with normal development towards their peers with special needs. One of these factors is thought to be the bullying levels of children with normal development. The aim of this study is to examine the attitudes and bullying levels of normally developing middle school eighth grade students towards their peers with special needs. The universe of the study consists of eighth grade students attending secondary schools affiliated with the Ministry of National Education in Çankırı city center. The sample of the study consists of total 365 (230 female and 135 male) eighth grade students studying in five different secondary schools selected by simple random method. Mann Whitney-U Test, Kruskal Wallis-H Test and Spearman Correlation Test were used to analyze the data.