Cumhuriyetten günümüze dini referanslı terör örgütleri
From the republic to the present in religious motive terrorist organizations
- Tez No: 765319
- Danışmanlar: DR. ABDULHAMİT BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dinler, insanların mutluluğunu hedeflemektedir. Dini; mensubu olan insanları bir arada tutan, kültürel dinamikleri etkileyen, her ne kadar aynı bölgede yaşamasa bile inanç birlikteliği sağlayan, özellikle metafizik konularda insanların sorularına cevap veren bir kurum olarak tanımlayabiliriz. Dinin işlevleri arasında toplumu“birleştirici ve pozitif”etmenleri yanında“radikal dini örgütlerin”fikri altyapısını güçlendirmek için dini referans alarak, bağlı oldukları liderler vasıtası ile propaganda yapıp mensubu oldukları gruba eleman temin ettikleri bilinmektedir. Terörizm kavramının tarihi geçmişi ve geleceği üzerine araştırma yapan uzmanların, terörizmin tanımı konusundaki fikir birliği yaptıkları temel bir tespit vardır:“Terörizm insanlık tarihi kadar eskidir ve insanlık var olduğu sürece devam edecektir.”Bu bağlamda:“İnsan yaşadığı sürece terör olgusunun da yaşayacağıdır.”çıkarımı çalışmamızın temel hipotezini oluşturmaktadır. Dini radikalizmin merkezinde dikkat çeken boyut; terör örgütlerinin yeni üye temini konusunda genellikle kendileri gibi düşünen ve kendi ideolojilerine yakın, aynı zamanda ailesel bağlarında kopukluk olan ve ekonomik sıkıntı çeken gençlere ulaşmaktır. Biz bu çalışmamızda terör gruplarının potansiyel örgüt mensupları ile temasını da kapsayan dini radikalleşme süreçlerinin gelişiminde inanç, motivasyon ve çevresel sebeplerin etkisini araştırmaya ve açıklamaya çalıştık. Bu çalışmada“Türkiye'de Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren günümüze kadar, 15 Temmuz FETÖ darbe kalkışması dahil dini referanslı terör örgütleri”araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Religions aim at people's happiness. We can define religion as a concept that holds people together, affects cultural dynamics, provides a unity of belief even if they do not live in the same region, and answers people's questions especially in metaphysics. Although there are“unifying and positive”factors within the concept of religion, it is known that in order to strengthen the intellectual infrastructure of“radical religious organizations”, they use religion as a reference, make propaganda through the leaders they are affiliated with and recruit members to the group they belong to. There is a basic finding that the experts who express their thoughts on the historical past and future of the concept of terrorism agree on the definition of terrorism;“Terrorism is as old as human history and will continue as long as humanity exists.”It is understood from here; The conclusion that“as long as people live, the phenomenon of terror will also live”constitutes the basic hypothesis of our study. At the center of religious radicalism, the striking dimension is reaching young people who generally think like themselves and are close to their own ideologies when it comes to recruiting new members for terrorist organizations, who also have broken familial ties and suffer from economic difficulties. In this study, we tried to investigate and explain the effects of belief, motivation and environmental reasons on the development of religious radicalization processes, including the contact of terrorist groups with potential members of the organization. In this study,“Terrorist Organizations with Religious Motifs”were investigated from the establishment of the Republic in Turkey until the July 15 coup attempt of FETO.