Finansal teknolojideki (Fintechdeki) gelişmelerin yatırımcı davranışlarına etkisi: Konya ili örneği
The effect of developments in financial technology (Fintech) on investor behavior: The case of Konya
- Tez No: 765320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Finansal teknolojideki (Fintechdeki) gelişmelerin yatırımcı davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla yürütülen araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeline göre yürütülmüştür. Araştırmanın finansal hizmetler sektöründeki tüm tüketicileri hedeflediğinden ve alana özel uzmanlık gerektirmediğinden Konya ilindeki tüm finansal hizmet kullanıcıları çalışma evrenine dahil edilirken araştırmanın örneklemini ise 356 katılımcı oluşturmuştur. Katılımcılara ait veriler, çevrimiçi anket yöntemi kullanılarak toplanmış, SPSS 22 paket programına yüklenerek analiz edilmiş, verilerin normal dağılım göstermemesi üzerine Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri ile ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla korelasyon ve regresyon analizleri de kullanılmıştır. Katılımcıların en çok kullandığı veya tercih ettiği finansal teknoloji modelinin kredi kartı olduğu; katılımcılardan bazılarının bu hizmetlerin güvenli olmadığı gerekçesiyle herhangi bir finansal teknoloji modelini tercih etmediği; genellikle internet aracılığıyla finansal teknoloji modelleri hakkında bilgi sahibi olduğu; finansal teknolojileri kullanım algıları düzeylerinin ve alt boyutlarının yüksek ortalamaya sahip olduğu; davranışsal finans eğilimleri düzeylerinin ve alt boyutlarının“büyük ölçüde katılıyorum”düzeyinde ortalamaya sahip olduğu; cinsiyete göre finansal teknolojileri kullanım algıları anlamlı düzeyde farklılık oluşturmazken davranışsal finans eğilimlerinin kadınlar lehine anlamlı düzeyde farklılık oluşturduğu; yaş, medeni durum, eğitim durumu, meslek grubu, sektör, aylık gelir değişkenlerine göre ise finansal teknolojileri kullanım algıları ve davranışsal finans eğilimlerinin anlamlı düzeyde farklılık oluşturmadığı; finansal teknolojileri kullanım algısı ile davranışsal finans eğilimleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu, finansal teknolojileri kullanım algılarının davranışsal finans eğilimlerinin anlamlı yordayıcısı olduğu ve finansal teknolojileri kullanım algısının davranışsal finans eğiliminin yaklaşık %47'sini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research carried out to determine the effects of developments in financial technology (Fintech) on investor behavior was carried out according to the screening model, which is one of the quantitative research methods. Since the research targets all consumers in the financial services sector and does not require field-specific expertise, all financial service users in Konya were included in the study population, while the sample of the research consisted of 356 participants. The data of the participants were collected using the online survey method, uploaded to the SPSS 22 package program and analyzed. Since the data did not show normal distribution, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were also used to determine the relationship between the scales and correlation and regression analyzes. The most used or preferred financial technology model by the participants is the credit card; some of the participants did not prefer any financial technology model on the grounds that these services are not secure; has knowledge of fintech models, often via the internet; the levels and sub-dimensions of perceptions of using financial technologies have a high average; behavioral finance tendencies levels and sub-dimensions have an average of“highly agree”; While the perceptions of using financial technologies by gender did not differ significantly, behavioral finance tendencies made a significant difference in favor of women; According to the variables of age, marital status, education level, occupational group, sector, monthly income, perceptions of using financial technologies and behavioral finance tendencies did not differ significantly; It has been concluded that there is a positive significant relationship between the perception of using financial technologies and behavioral finance tendencies, the perceptions of using financial technologies are a significant predictor of behavioral finance tendencies, and the perception of using financial technologies explains approximately 47% of behavioral finance tendencies.