Suriyeli göçmen üniversite öğrencilerinin öğrenmeye yönelik tutumları ve yılmazlık düzeyleri ile akademik güdülenmeleri arasındaki ilişki
The relationship between Syrian university students' attitudes to learning and their level of resilience and academic motivation
- Tez No: 765325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN ŞENER KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı Suriyeli göçmen üniversite öğrencilerinin öğrenmeye yönelik tutumları ve yılmazlık düzeyleri ile onların akademik güdülenmeleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu değişkenlerin yaş, cinsiyet, eğitim alınan alan, sınır şehrindeki üniversiteler ve diğer üniversitelerde öğrenim görme ile arasındaki ilişkiyi ve öğrenmeye yönelik tutumlar ile akademik güdülenmenin yılmazlık üzerindeki etkisini birlikte incelemek de alt amaçlar arasındadır. Araştırmaya 332 katılımcı dahil edilmiştir. Bu araştırmanın modeli ilişkisel tarama modelidir. Bu araştırmada Öğrenmeye İlişkin Tutumlar Ölçeği, Yılmazlık Ölçeği ve Akademik Güdülenme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada ölçeklerin toplam ve alt boyut puanları arasındaki ilişkilerin tespiti için Pearson Korelasyon Analizi; öğrenmeye yönelik tutumlar ve akademik güdülenmenin yılmazlık üzerindeki etkisinin tespiti için regresyon analizi; ölçek puanlarının cinsiyet, yaş, eğitim alınan alan, sınır şehrindeki veya diğer şehirlerdeki üniversitelerde öğrenim görme durumlarına göre karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem T Testi ile Mann Whitney U Testinden yararlanıldı. Sonuçlara göre; Suriyeli göçmen öğrencilerinin öğrenmeye yönelik tutumları ile akademik güdülenmeleri arasında pozitif, zayıf ve anlamlı; öğrenmeye yönelik tutumları ve yılmazlıkları ile pozitif, zayıf ve anlamlı; yılmazlıkları ve akademik güdülenmeleri arasında pozitif, orta ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Suriyeli göçmen üniversite öğrencilerinin öğrenmeye yönelik tutumları ile akademik güdülenmelerinin birlikte yılmazlık düzeylerindeki varyansın yaklaşık %15'ini açıkladığı tespit edilerek değişkenlerin aralarında anlamlı bir etki bulunmuştur. Suriyeli öğrencilerin öğrenmeye yönelik tutumlarının değişkenlere göre nasıl değiştiği incelendiğinde ise toplam ölçek puanlarının yaşa, cinsiyete, eğitim alınan alana ve üniversitenin yerine göre anlamlı bir şekilde değişmemişken bazı ölçek alt boyut puanlarında yaş ve üniversitenin yerine göre anlamlı değişiklikler mevcuttur. Akademik güdülenme ölçek puanlarının değişkenlere göre nasıl değiştiği incelendiğinde toplam ölçek puanlarının eğitim alınan alana ve üniversitenin yerine göre anlamlı bir şekilde değiştiği ve bazı ölçek alt boyutlarının da cinsiyet, eğitim alınan alan ve üniversitenin yerine göre anlamlı olarak değiştiği saptanmıştır. Öğrencilerin yılmazlık ölçek puanlarının değişkenlere göre nasıl değiştiği incelendiğinde ise toplam ölçek puanlarının yaş, cinsiyet, eğitim alınan alan ve üniversitenin yerine göre anlamlı olarak değişmediği ve bazı ölçek alt boyutlarının yaş, cinsiyet, eğitim alınan alan ve üniversitenin yerine göre anlamlı olarak değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between the attitudes and resilience levels of Syrian immigrant university students towards learning and their academic motivation. It is also among the sub-objectives to examine the relationship of these variables with age, gender, the field of study, universities in the border city and studying at other universities, and the effects of attitudes towards learning and academic motivation on resilience. Three hundred thirty-two participants were included in the study. The model of this research is the relational screening model. This study used the Attitudes Towards Learning Scale, Resilience Scale and Academic Motivation Scale. Pearson Correlation Analysis for the determination of the relationships between the total and sub-dimension scores of the scales; regression analysis to determine the effects of attitudes towards learning and academic motivation on resilience; Independent Sample T-Test and Mann Whitney U Test were used to compare the scale scores according to gender, age, the field of study, education in universities in the border city or other cities. Results reveal a positive, weak, and significant relationship between the attitudes of Syrian immigrant students towards learning and their academic motivation; positive, weak, and meaningful with their attitudes towards learning and their resilience. Positive, moderate, and significant relationships were found between their resilience and academic motivation. It was determined that Syrian immigrant university students' attitudes towards learning and academic motivation explained about 15% of the variance in their resilience levels, and a significant effect was found between them. When examining how the Syrian students' attitudes towards learning change according to the variables, while the total scale scores did not change significantly according to age, gender, the field of study, and location of the university, there are significant changes in some scale sub-dimension scores according to age and location of the university. When the academic motivation scale scores were examined, it was determined that the total scale scores changed significantly according to the field of education and the university's location. Some sub-dimensions of the scale also changed significantly according to gender, the field of education, and location. When the resilience scale scores of the students were examined, it was determined that the total scale scores did not change significantly according to age, gender, the field of education, and location of the university, and some sub-dimensions of the scales changed significantly according to age, gender, the field of education and location of the university.