Yeni kamu yönetimi sonrası Türk kamu yönetiminde arayışlar
Quests of Turkish public administration after the new public management
  1. Tez No: 765337
  2. Yazar: SELÇUK DENEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 522
Özet
Bu çalışma 2000'li yılların başından itibaren yeni kamu yönetimi anlayışına yöneltilen eleştiriler neticesinde ortaya çıkan yeni kamu yönetişimi, dijital çağ yönetişimi, kamu değeri yönetimi ve neo-weberyen devlet anlayışlarının Türk kamu yönetiminde meydana gelen değişimlere olan etkisini konu almıştır. 1980'li yıllardan itibaren geleneksel kamu yönetimi anlayışı hantal ve verimsiz olması, katı yönetim yapısı ve kamu hizmetlerini beklendiği şekilde sunamaması nedeniyle yoğun eleştiriler almıştır. Bu eleştiriler neticesinde ortaya çıkan ve dünyanın pek çok ülkesinde uygulanmaya başlayan yeni kamu yönetimi anlayışı, özel sektördekine benzer şekilde hizmetlerin sunulması, esnek ve piyasa odaklı yönetim, etkinlik ve verimlilik gibi ilkeler üzerine inşa edilmiştir. Yeni kamu yönetimi anlayışı, 2000'li yılların başından itibaren ortaya çıkarken ileri sürdüğü ilkeleri tam olarak başaramaması, devlet otoritesini zayıflatması ve vatandaşa müşteri olarak yaklaşması nedeniyle yoğun eleştiriler almaya başlamıştır. Bu eleştiriler üzerine yeni bir arayışa giren kamu yönetiminde yeni kamu yönetişimi, dijital çağ yönetişimi, kamu değeri yönetimi ve neo-weberyen devlet gibi anlayışlar ortaya çıkmıştır. Türk kamu yönetiminde ise Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren çeşitli reform çalışmaları hayata geçirilmeye çalışılmıştır. 2000'li yılların başından itibaren ise Türk kamu yönetiminde reform çalışmaları ciddi bir hız kazanmıştır. Bu dönem Türk kamu yönetiminde yeni kamu yönetimi uygulamaları devam etmekle beraber yeni kamu yönetişimi, dijital çağ yönetişimi, kamu değeri yönetimi ve neo-weberyen devlet anlayışlarının etkisi hissedilmeye başlamıştır. Bu çalışmada, sıralanan bu anlayışların Türk kamu yönetiminde meydana gelen değişimlere olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of new public governance, digital era governance, public value management and neo-weberian state, that emerge from criticism of new public management, on Turkish public administration will be studied. Classical public administration have been criticized because of being slow, inefficient, and strict structure. In addition to these, it could not serve the public services good enough that meet the expectation. As a result of these critiques, new public management appeared and became widespread all over the World. The new public management that serve public services as good as private sector has some essential principles such as flexibility, efficiency, effectiveness, and market oriented structure. Since the begining of 2000s, the new public management has been faced with a crisis because it could not achieve its fundamental principles. However, the new public management has criticized to undermine the authority of state and approach the citizens as customers. With these critiques, public administration has started to look for a new paradigm. In this context, new public governance, digital era governance, public value management and neo-weberian state have shown up as a new paradigm to deal with the problems of new public management. On the other hand, various reforms have tried to put into practice in the Turkish public administration since the foundation of the republic. Turkish reform practices have been accelerated significantly since the begining of 2000s. In this period, the new public management practices have been continued but effects of the new public governance, digital era governance, public value management and neo-weberian state have started to come in sight in the Turkish public administration. This study will try to explain the effects of these paradigms on the evolution of Turkish public administration.