International sanctions as disciplinary regimes: Implementation of western sanctions and local responses in various regions
Bir disiplin rejimi olarak uluslararası yaptırımlar: Batı'nın yaptırım uygulamaları ve değişik bölgelerdeki yerel tepkiler
  1. Tez No: 765340
  2. Yazar: ECE AKSOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Yaptırımlar, literatürde savaşın eşiğine kadar gelen ancak orada duran önlemler olarak ele alınmaktadır. Mevcut yazının bir bölümü yaptırımları savaşı önleyen mekanizmalar olarak görürken, bir diğer bölümü ise işe yaramayan göstermelik araçlar olduğunu savunmaktadır. Bu çalışmada yer alan vaka analizleri, yaptırımların hedefledikleri politika değişikliklerini gerçekleştiremedikleri gibi sivil hayatın akışını bozdukları, zaman zaman da üçüncü taraflara zarar verdiklerini göstermektedir. Bu çerçevede yaptırımlara sosyal inşacı bir yaklaşımla bakılmış, yaptırımların genellikle Batılı aktörler tarafından, Batı'da yer almayan ülkelere yönelik olarak Foucaultcu bir yaklaşımla disipliner güç gösterisinde kullanılan araçlar olduğu öne sürülmüştür. Bu güç gösterisi içerisinde yaptırımları düzenleyen bir uluslararası hukuk alanı bulunmadığı için, sonuçları itibarıyla yaptırımların savaşmadan duran önlemler olmadıkları; diğer bir deyişle, savaşın belirli kurallarının yaptırımlar alanında bulunmadığı gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The dominant definition of sanctions is measures which stop short of war. The vast literature on this topic is bifurcated as some claim sanctions are useful tools that prevent war, some others claim they are useless and have only face value. The case studies elaborated in this research indicate that sanctions fail to attain a policy change on the target, distort smooth flow of daily life of civilians, and sometimes even inflict harm over third parties. This research analyzes the sanctions from a social constructivist perspective, and argues that the sanctions are largely used as tools by“Western”powers for their display of power against“non-Western”countries in a Foucauldian sense. Sanctions as being tools of this display do operate in a zone that is not regulated by international law. Therefore, the argument put forward in this research goes, they do not necessarily stop short of war which is a rule-based game regulated by international law.