Bankaların yurt dışı borçlarının yurt içi kredi hacmine etkisi: Türkiye örneği
The effect of banks' foreign debt on domestic credit volume: The case of Turkey
- Tez No: 765341
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TOĞAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde, artan finansal derinlikle birlikte finansal kuruluşların iktisadi faaliyetler için önemi ve bunların içinde de en büyük payla öne çıkan bankacılık sektörünün payı, banka bilançolarının zaman içindeki gelişimiyle birlikte özetlenmiştir. Kredi/mevduat oranı ve çekirdek dışı fonlama oranı arasındaki güçlü ilişki bu tezin ana konusu olan yurt dışı borçların kredi arzına etkisini motive etmektedir. Bu sebeple, bu iki seri arasındaki bağıntıyı incelemek adına Granger nedensellik ve ARDL sınır testi uygulanmıştır. Yazınla uyumlu olarak elde edilen bulgular, yurt dışı borç tutarındaki artışın kredi kanalıyla iktisadi faaliyete etkisine dair bir ölçüt oluşturulmasına dayanak sunmaktadır. Aylık ve banka bazında elde edilen mikro veri ile elde edilen panel sabit etki modeli tahmin sonuçlarına göre, Türk bankaları yurt dışı borçlanma yoluyla sağladıkları ilave kaynakları kısa vadede likit aktif kalemlerinde değerlendirmekte ancak zaman aralığı uzadıkça krediye dönüşüm oranlarını artırmaktadır. Ayrıca, tezde krediye dönüşüm oranlarının borçlanma türü ve banka grubu bazında farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Bulgulara göre, bankaların kısa vadeli diye nitelendirebileceğimiz mevduat ve repo cinsi borçlanmalarının krediye dönüşüm oranlarının, daha uzun vadeli borçlanma türlerine göre daha düşük olduğunu gözlemlemekteyiz. Banka grubu bazında yapılan inceleme sonucunda ise yabancı sermayeli bankaların yurt dışı borçlanma artışları diğer bankalara göre kredilere daha az etkide bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the importance of financial institutions for economic activity with increasing financial depth and the share of the banking sector, which stands out with the largest share, are summarized together with the development of bank balance sheets over time. The strong relationship between the loan/deposit ratio and the non-core funding rate motivates the effect of foreign debt on loan supply, which is the main subject of this thesis. For this reason, Granger causality and ARDL limit test were applied to examine the correlation between these two series. The findings obtained in line with the literature provide a basis for establishing a criterion for the effect of the increase in the amount of foreign debt on economic activity through the credit channel. According to the estimation results of the panel fixed effect model with the microdata obtained on a monthly and bank basis, Turkish banks use the additional resources they get through foreign borrowing in liquid asset items in the short term, but increase their loan conversion rates as the time interval gets longer. In addition, in the thesis, it has been investigated whether the loan conversion rates differ on the basis of borrowing type and bank group. According to the findings, we observe that the conversion rates of banks' short-term deposit and repo type borrowings to loans are smaller than those of longer-term borrowing types. As a result of the analysis made on the basis of the bank group, the increase in foreign borrowing of banks with foreign capital has less impact on loans compared to other banks.