Akademik personel disiplin rejimi
Academic staff disciplinary regime
  1. Tez No: 994320
  2. Yazar: SİBEL KARADEMİR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYHAN TEKİNSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, akademik personel disiplin rejimi akademik faaliyetlerin niteliği, akademik personelin kendine özgü statüsü, bilimsel özerklik ilkesi ve Anayasa'nın öngördüğü hukuki çerçeve doğrultusunda ele alınmıştır. Akademik personel, yalnızca ders veren bir öğretim elemanı olmanın ötesinde; bilimsel araştırma, bilgi üretimi, ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmalar gibi çok yönlü faaliyetlerde bulunan, kamu hizmeti ifa eden özel bir meslek grubudur. Bu bakımdan, akademik personelin tabi olduğu disiplin kurallarının, diğer kamu görevlilerinden farklı olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Akademik personel disiplin rejiminin temelini oluşturan, kanunilik ilkesi, akademik özgürlük ve bilimsel özerklik kavramları çalışmanın genelinde detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Akademik personel disiplin işlemlerinin kanunla düzenlenmesi gerektiğine ilişkin olan Anayasa'nın 130. maddesine dayanan 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 53. maddesi, akademik personel disiplin rejiminin kanuni dayanağı olarak ele alınmıştır. Bu kanunda yapılan değişiklikler ve Anayasa Mahkemesi kararları sonrası uygulamada yaşanan sorunlar irdelenmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Tez kapsamında, akademik disiplin rejiminin temel ilkeleri açıklanmış; akademik personelin işlediği iddia edilen fiillerin disiplin suçu sayılıp sayılmayacağı, bu fiillere karşı hangi sürecin yürütüleceği ve hangi disiplin cezasının tesis edileceği gibi hususlar hem hukuki hem de uygulamayı temel alan bir bakış açısıyla derinlemesine analiz edilmiştir. Ayrıca, bilimsel etik ihlallerinin diğer disiplin ihlallerinden farklı doğası da göz önünde bulundurularak, akademik düzenin korunması için disiplin hukukunun özgün yapısının nasıl olması gerektiği üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede, bu tez ile akademik personelin yürüttüğü faaliyetin niteliğinden ve akademisyenlerin kendine özgü statüsünden hareketle, disiplin rejiminin sadece kamu hizmetinin etkinliğini değil, aynı zamanda akademik özgürlükleri ve bilimsel gelişimi de güvence altına alacak şekilde yapılandırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Akademik personel disiplin rejiminin, hukuk devleti ilkesine, Anayasaya ve akademik hayatın gerekliliklerine uygun şekilde ihdas edilmesi, hem akademik personelin haklarının güvence altına alınması hem de üniversitelerin asli işlevlerini yerine getirebilmesi bakımından zorunluluk arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the disciplinary regime of academic staff is examined within the framework of the nature of academic activities, the unique status of academic personnel, the principle of scientific autonomy, and the legal framework established by the Constitution. Academic staff are not merely instructors delivering lectures; they constitute a distinct professional group engaged in multifaceted activities such as scientific research, knowledge production, and national and international academic work, while also performing public service. Therefore, the disciplinary rules applicable to academic staff must be designed differently from those governing other public officials. The foundational principles of the disciplinary regime—legality, academic freedom, and scientific autonomy—are analyzed and interpreted in detail throughout the study. Article 53 of the Higher Education Law No. 2547, which is grounded in Article 130 of the Constitution requiring that disciplinary procedures concerning academic staff be regulated by law, is taken as the legal basis for the academic disciplinary regime. Amendments to this law and the implications of Constitutional Court decisions are evaluated, and practical problems encountered in implementation are discussed, along with proposed solutions. The study elaborates on the fundamental principles of the academic disciplinary regime and analyzes, from both legal and practical perspectives, issues such as whether a particular act attributed to an academic constitutes a disciplinary offense, the applicable procedures, and the types of disciplinary sanctions that may be imposed. Furthermore, special attention is given to violations of scientific ethics, which are of a different nature than other disciplinary offenses, and the study emphasizes the necessity of a uniquely structured disciplinary framework to preserve academic order. In conclusion, the thesis asserts that, considering the nature of academic duties, the disciplinary regime should be restructured in a manner that ensures not only the efficiency of public service but also the protection of academic freedom and scientific progress. Establishing an academic disciplinary law that aligns with the rule of law, constitutional principles, and the requirements of academic life is essential for safeguarding the rights of academic staff and for enabling universities to fulfill their core functions.