Exploring new physics below and above the electroweak scale
Yeni fiziğin elektrozayıf ölçeğin altında ve üstünde araştırılması
  1. Tez No: 765346
  2. Yazar: ESRA AKYUMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TURAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Standart Modeli düşük veya yüksek enerji ölçeklerinde değiştirmeyi amaçlayan yeni fizik senaryoları vardır. Gizli sektörün çeşitli portallar aracılığıyla Standart Model ile etkileşimi, düşük enerjilerde gerçekleşebilir ve bu etkileşimler sabit hedef, ışın dökümlü deneyleri gibi deney verileri ile incelenebilir. Vektör portalı, Standart Model ile etkileşime girerek gizli sektörün keşfedilebileceği bir alandır. Vektör portal etkilerini görebilmenin bir yolu, nötrino yük yarıçapı olacaktır. Öte yandan, elastik nötrino-çekirdek tesir kesitinin son zamanlardaki başarılı ölçümü, nötrinonun elektromanyetik form faktörlerine de duyarlı olabilir. Bu nedenle, nötrino elektromanyetik form faktörlerine vektör portal katkısı ile birlikte, özel olarak nötrinonun manyetik momenti ve yük yarıçapı tartışılacaktır. Öte yandan yeni fizik, geleneksel olarak Standart Modelin geçerliliğini aşan yüksek enerjilerde çeşitli senaryolar çerçevesinde araştırılmıştır. Böyle bir senaryo, sinyalleri şu anda çalışmakta olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısında (LHC) test edilebilen Kalın-zar Evrensel Ekstra Boyut Modeli olabilir. Renkli seviye-1 KK (Kaluza-Klein) parçacıkları LHCde çiftler halinde üretilebilir. Bu parçacıkların kademeli bozunmalarından, dijet artı kayıp transverse enerji sinyali ve fotonik sinyal topolojileri beklenebilir. ATLAS İşbirliği yakın zamanda 13 TeV kütle merkezi enerjisi ve 139 ters femtobarn verisinde iki araştırma rapor etmiştir; çoklu jet artı kayıp transverse enerji ve foton-j artı kayıp transverse enerji. Her iki aramada da fazla olayın olmaması durumunda, kalın-zar UED modelinin temel parametreleri, yani temel Planck kütlesi ve küçük ekstra boyutun boyutu sınırlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
There are new physics scenarios which are intended to modify the Standard Model either at low or high energy scales. The interaction of a so-called hidden sector with the Standard Model through various portals can be visualized at low energies, which can be explored by using the data from fixed target experiments, beam dumped experiments etc. Vector portal is one venue to explore the hidden sector through coupling with the Standard Model. One way to visualize vector portal effects would be neutrino charge radius. Furthermore, recent successful measurement of the coherent neutrino nucleus cross section could also be sensitive to the electromagnetic form factors of neutrino. Therefore, together with the vector portal contribution to the neutrino electromagnetic form factors, specifically, the magnetic moment and charge radius of neutrino will be discussed. On the other hand, new physics has been traditionally investigated in the framework of various scenarios at high energies beyond the validity of the Standard Model. One such scenario would be the so-called Fat-brane Universal Extra Dimension Model whose signals can be tested at the Large Hadron Collider (LHC). The colored level-1 KK (Kaluza-Klein) particles can be pair-produced at the LHC. From the cascade decays of these particles, dijet plus missing transverse energy signal and photonic signal topologies can be expected. The ATLAS Collaboration recently has reported two searches at 13 TeV center-of-mass energy and 139 inverse femtobarn integrated luminosity data; multi-jet plus missing transverse energy and photon-j plus missing transverse energy. In the absence of excess events in both searches, the fundamental parameters of fat-brane UED model, namely, the extra dimensional Planck mass and the size of the small extra dimension will be constrained.