Sürdürülebilirlik bağlamında tarihi kentlerde kentsel dönüşüm için öneri Tüsked-Pum modeli, Diyarbakır-Sur örneklemesi
Proposal for urban transformation in historical cities in the context of sustainability Tusked-Pum model, Diyarbakır-Sur sample
- Tez No: 765366
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN YAMAÇLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Tezin amacı, ülkemizde yapılan / yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışmalarında mimari tasarım, uygulama, değerlendirme kriterleri oluşturarak sürdürülebilirlik bağlamında güncel ilke / kararlar almak, Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Projeleri Uygulama Modeli oluşturmaktır. Kentlerdeki fiziksel durumun değişmesi, hızlı kentleşmeyle oluşan çöküntü bölgelerinin yenilenmesi, değişen yaşam koşullarının yükseltilmesi, ekonomik ilerlemenin insan yaşam konforunu arttırarak sosyal gelişme sağlanması kentsel dönüşümü besleyen ana bileşenlerdir. Türkiye Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Projeleri Uygulama Modeliyle amaçlanan, Türkiye'ye özgü bir sürdürülebilir kentsel dönüşüm proje uygulama modeli oluşturmak, stratejik ilke ve kararlar almaktır. Model, şu anda Türkiye'de yapılmakta olan kentsel dönüşüm çalışmalarının gelecekte yer alması adına sürdürülebilirlik temeline dayalı, uygulamada hızlı, etkin ve etaplar halinde nasıl yapılabileceğini ortaya koymaktadır. Gelecekte modelin esas alındığı uygulamaların çoğalmasıyla model sürekliliği ve verimliliği üzerinde güncellemelerin yapılabileceği değerlendirilmektedir. Ortaya çıkacak sonuçlara göre modelde gerekli değişim ve dönüşümlerin yapılması uygun olacaktır. Türkiye Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Projeleri Uygulama Modeli (TÜSKED-PUM) gelecekte yapılacak sürdürülebilir kentsel dönüşüm uygulamalarına kaynak teşkil etmesi ve küresel ısınma sorunları için öncelik içermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to take up-to-date principles/decisions in the context of sustainability by creating architectural design, application and evaluation criteria in urban transformation studies carried out / to be made in our country, and to create a Sustainable Urban Transformation Projects Implementation Model. Changing the physical situation in the cities, renewing the slum areas formed by rapid urbanization, increasing the changing living conditions, providing social development by increasing the economic progress and increasing the comfort of human life are the main components that feed the urban transformation. The aim of the Turkey Sustainable Urban Transformation Projects Implementation Model is to create a sustainable urban transformation project implementation model unique to Turkey and to take strategic principles and decisions. The model reveals how the urban transformation works currently being carried out in Turkey can be carried out on the basis of sustainability in order to take place in the future, in practice, quickly, effectively and in stages. It is considered that updates can be made on model continuity and efficiency with the proliferation of applications based on the model in the future. It will be appropriate to make the necessary changes and transformations in the model according to the results that will emerge. Turkey Sustainable Urban Transformation Projects Implementation Model (TÜSKED-PUM) includes priority for global warming problems and to be a source for future sustainable urban transformation applications.