Doğa temelli etkinliklerin anasınıfına devam eden 60-72 aylık çocukların sosyal becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of nature-based activities on the social skills of 60-72 months-old children continuing the kindergarten
- Tez No: 765368
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YEŞİM ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, doğa temelli etkinliklerin okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 60-72 aylık çocukların sosyal becerilerine etkisinin incelenmesidir. Aynı zamanda araştırmanın doğa temelli eğitim ve etkinlikler ile ilgili öğretmen ve anne görüşleri ile desteklenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda araştırma nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen benimsenerek tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul Küçükçekmece'de bulunan bir anasınıfına devam eden 60-72 ay grubu 17 deney, 17 kontrol grubu olmak üzere toplam 34 çocuk oluşturmuş olup, deney grubu çocuklara hazırlanan doğa temelli etkinlik planı sekiz hafta boyunca doğada uygulanmıştır. Araştırmanın diğer boyutunda ise, gönüllülük esasına göre belirlenen sekiz öğretmen ve sekiz anne ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (OSBED), Öğretmen Görüşme Formu ve Ebeveyn Görüşme Formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney grubu çocukların sosyal becerilerinde kontrol grubu çocukların sosyal becerilerine göre anlamlı bir artış olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Okul öncesi öğretmen ve annelerle yapılan görüşmelerin analizi sonucu ise, öğretmenlerin ailelerin olumsuz tutumları nedeniyle doğa etkinliklerine sınırlı yer verdikleri görülmüştür. Annelerin ise, çocuklarının katıldıkları doğa temelli eğitim uygulamasını olumlu buldukları, çocuklarının en fazla sosyal gelişimleri üzerinde olumlu etkilerini gözlemledikleri, doğa temelli eğitim ile ilgili kaygılarının azaldığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar ilgili literatür temelinde ayrıntılı bir şekilde tartışılmış ve bu doğrultuda ebeveyn, öğretmen ve araştırmacılara yönelik öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effects of nature-based activities on the social skills of 60-72 months old children attending pre-school education institutions. At the same time, it is aimed to support the research with the opinions of teachers and mothers about nature-based education and activities. In this context, the research was designed by adopting a quasi-experimental design from quantitative research methods. The study group of the research consisted of 34 children, 17 in the experimental group and 17 in the control group, 60-72 months old attending a kindergarten in Istanbul Küçükçekmece, and the nature-based activity plan prepared for the children in the experimental group was applied in nature for eight weeks. In the other dimension of the study, interviews were conducted with eight teachers and eight mothers who were determined on a voluntary basis. Preschool Social Skills Assessment Scale (OSBED), Teacher Interview Form and Parent Interview Form were used as data collection tools in the research. As a result of the research, it was found that there was a significant increase in the social skills of the children in the experimental group compared to the social skills of the children in the control group. As a result of the analysis of the interviews with preschool teachers and mothers, it was seen that the teachers gave limited space to nature activities due to the negative attitudes of the families. It was determined that the mothers found the nature-based education practice that their children participated in positive, they observed the positive effects on their children's social development the most, and their anxiety about nature-based education decreased. The results obtained were discussed in detail on the basis of the relevant literature, and in this direction, suggestions for parents, teachers and researchers were shared.