Sleeve gastrektomi yapılan obez hastalarda oluşan kilo kaybı mekanizmasında enteroendokrin cevabın sitrülin ve I-FABP düzeyleriyle değerlendirilmesi ve tip 2 diyabetes mellitus remisyonu ilişkisi
The evaluation of the enteroendocrine response with citrulin and I-FABP levels in the mechanism of weight loss occuring in obesie patients who performed sleeve gastrectomy and the relationship with type 2 diabetes mellitus remittion
- Tez No: 769575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN AYKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Genel Cerrahi, Biochemistry, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Obezite ve tip 2 diyabet (T2DM) gibi patofizyolojik durumların, ince bağırsak mukozasındaki morfolojik ve metabolik değişikliklerle ilişkilisi olduğu bilinmektedir. Serum sitrülin ve intestinal yağ asidi bağlayıcı protein (I-FABP) düzeyleri şu anda klinik uygulamada ince bağırsak fonksiyonel kitlesinin ve enterosit yenilenme hızının bir belirteci olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda; obez hastalarda sleeve gastrektomi sonrası oluşan kilo kaybıyla serum sitrülin, I-FABP düzeyleri ve I-FABP/sitrülin oranı arasındaki ilişki incelendi. Ayrıca, T2DM remisyonu ile bu belirteçlerin seviyesindeki değişim arasındaki ilişki sorgulandı. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya toplam 88 gönüllü dahil edildi. Hasta grubuna obezite çözüm merkezinden obezite ameliyatı için onay almış 21 tanesi T2DM tanılı toplam 48 obez hasta dahil edildi. Bu hastalara sleeve gastrektomi (SG) operasyonu uygulandı ve 1 yıl boyunca takip edildi. Kontrol grubunu normal kilolu 40 kişi oluşturdu. Hasta grubundan preop ve postop 12. ayda ve kontrol grubundan poliklinik başvuru esnasında venöz kan örnekleri alındı. Elde edilen tüm numunelerde glukoz, insülin, HbA1c ve C peptit düzeyleri ölçüldü. Sitrülin, I-FABP, I-FABP/sitrülin oranı değerlendirmek için ayrıca alınan numuneler -80 C buzdolabında saklandı ve çalışma sonunda ELİSA yöntemi kullanılarak ölçüldü. BULGULAR: SG uygulanan hastaların takiplerinde vücut kitle indekslerinde (VKİ) istatistiksel olarak anlamlı düşüş tespit edildi. T2DM hastalarının 21 tanesinin 11 tanesi operasyondan bir yıl sonra diyabetes mellitus remisyonuna girdi. Sitrülin düzeyleri hasta grubunda normal kilolu gruba göre anlamlı derecede düşüktü. I-FABP düzeyleri ve I-FABP/sitrülin oranı ise obez hastalarda normal kilolu gruba göre anlamlı derecede yüksek saptandı. Cerrahi sonrası serum sitrülin seviyeleri anlamlı derecede artarken, serum I-FABP seviyelerinde ve I-FABP/sitrülin oranında anlamlı derecede azalma gözlendi. I-FABP/sitrülin oranı ile kilo, VKİ, glukoz, insülin ve C peptit düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptandı. SONUÇ: Çalışmamızın ana bulgusu SG operasyonunun obezite tedavisinde enterosit işlev bozukluğu ve enterosit kütlesinin düzelmesini gösteren sonuçları olduğudur. Ayrıca T2DM remisyonuna SG'nin sınırlı da olsa katkısı olabileceği ve obezitenin enteroendokrin sistem üzerindeki zararlı etkilerini azaltabileceği düşünülebilir. Cerrahi sonrası hastaların serum sitrülin seviyelerindeki yükseliş enterosit işlev bozukluğunun SG'den bir yıl sonra düzelebildiğini düşündürmektedir. Yine cerrahi sonrası serum I-FABP düzeylerindeki azalış postop dönemde hastaların enterosit ölüm hızının azalabileceğini düşündürmektedir. Obez hastaların enteroendokrin fonksiyonlarının SG operasyonunda olumlu yönde etkilendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON: It is known that pathophysiological conditions such as obesity and type 2 diabetes (T2DM) are associated with morphological and metabolic changes in the small intestinal mucosa. Serum citrulline and intestinal fatty acid binding protein (I-FABP) levels are currently used in clinical practice as markers of small intestine functional mass and enterocyte regeneration rate. In our work; The relationship between weight loss after sleeve gastrectomy and serum citrulline, I-FABP levels and I-FABP/citrulline ratio in obese patients will be examined. In addition, the relationship between T2DM remission and the change in the level of these markers will be questioned. MATERİALS AND METHODS: A total of 88 volunteers were included in the study. A total of 48 obese patients, 21 of whom were diagnosed with T2DM, who were approved for bariatric surgery from the obesity solution center, were included in the patient group. These patients underwent SG operation and were followed up for 1 year. The control group consisted of 40 normal weight patients who applied to the General Surgery outpatient clinics. Venous blood samples were taken from the patient group at the preoperative and postoperative 12th month and at the time of admission to the outpatient clinic from the control group. Glucose, insulin, HbA1c and C peptide levels were measured in all samples obtained. The samples taken separately to evaluate the citrulline, I-FABP, I-FABP/citrulline ratio were stored in a refrigerator at -80 °C and measured using the ELISA method at the end of the study. RESULTS: A statistically significant decrease in body mass index (BMI) was detected in the follow-ups of the patients who underwent SG. Of the 21 T2DM patients, 11 went into diabetes mellitus remission one year after the operation. Citrulline levels were significantly lower in the patient group than in the normal weight group. I-FABP levels and I-FABP/citrulline ratio were found to be significantly higher in obese patients compared to the normal weight group. While serum citrulline levels increased significantly after surgery, significant decreases were observed in serum I-FABP levels and I-FABP/citrulline ratio. A positive correlation was found between I-FABP/citrulline ratio and weight, BMI, glucose, insulin and C peptide levels. CONCLUSION: The main finding of our study is that the SG operation has results showing enterocyte dysfunction and recovery of enterocyte mass in the treatment of obesity. In addition, it can be thought that SG may contribute to T2DM remission, albeit limited, and may reduce the harmful effects of obesity on the enteroendocrine system. The rise in serum citrulline levels of patients after surgery suggests that enterocyte dysfunction may improve one year after SG. Again, the decrease in serum I-FABP levels after surgery suggests that the enterocyte death rate may decrease in the postoperative period. It can be said that the enteroendocrine functions of obese patients are positively affected in SG operation.