Kripto para piyasasına yönelik duygu analizi uygulaması
Sentiment analysis application for the cryptocurrency market
- Tez No: 765389
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ACAR BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde farklı türdeki verilerin derlenip saklanabilmesi ve bu verilerin işlenebilmesi ile sosyal medya verileri de analizlerde kullanılmaya başlanmıştır. Sosyal medyadan elde edilen veriler, yapılandırılmamış veri olarak karşımıza çıkmaktadır. Geleneksel analiz yöntemlerinde bir verinin işlenebilmesi için verinin yapılandırılmış olması koşulu varken, günümüzde yapılandırılmamış veriler kullanılarak da analizler gerçekleştirilebilmektedir. Bu analizlerin gerçekleştirildiği en etkili alan metin madenciliğidir. Metin madenciliğinde duygu analizi uygulamaları popülaritesi hızla artan bir araştırma alanı haline gelmiştir. Sosyal medyada yer alan bilgi yığınlarının analiz edilmesinde kullanılan en yaygın yöntemlerden birisi duygu analizi uygulamalarıdır. Yapılan çalışmada kripto para piyasasında meydana gelen düşüş ve yükselişlerin sosyal medya platformuna olan yansıması duygu analizi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the ability to compile and store different types of data and to process these data, social media data has also started to be used in analysis. Data obtained from social media appears as unstructured data. While in traditional analysis methods, there is a condition for the data to be structured in order for a data to be processed, nowadays analyzes can be performed using unstructured data. The most effective area in which these analyzes are carried out is text mining. Sentiment analysis applications in text mining have become a rapidly growing research area. One of the most common methods used in the analysis of information stacks in social media is sentiment analysis applications. In the study, the reflection of the declines and rises in the crypto money market on the social media platform was analyzed by sentiment analysis.