Türkiye and Russia relations within the framework of Türkiye's energy policy
Türkiye'nin enerji politikası kapsamında Türkiye ve Rusya ilişkisi
- Tez No: 765390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA GÜL YESEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ülkelerin ekonomik, sosyal, siyasi ve birçok alanda kalkınma sağlayan ana faktör enerjiyi kullanmaktır. Enerji kaynakları günlük hayatın en önemli ve hayati girdileri iken, üretimimiz enerji ve endüstriyel ürünler içindir. Bu nedenle ülke ve enerji alanının yönetimini üstlenenler, toplumun ve ekonominin ihtiyacı olan enerjiyi kesintisiz, güvenilir, zamanında, temiz ve ucuz yollarla temin etmek zorundadırlar. Enerji arz güvenliği açısından da en uygun fiyatları sağlamak ve bu kaynakları çeşitlendirmek zorundadırlar. Bu fikirden hareketle devletlerin ortaya koydukları enerji politikası, kendini yenileyen, tutarlı ve gerçekçi olmalı ve aynı zamanda hedef odaklı olmalıdır. Bu araştırmada Türkiye'nin enerji politikasında nasıl bir rol model kurduğunu ve bu politikanın Türkiye ve Rusya arasındaki ikili ilişkiye nasıl yansıdığı değerlendirilecektir. Bu tez çalışmasının asli amacı, Türkiye ve Rusya ilişkilerinin enerji kapsamında rekabete mi yoksa stratejik ortaklığa mı dayandığı olduğu sorusunu yanıtlamak olacaktır.
Özet (Çeviri)
The main factor that provides economic, social, political and many areas of development of countries is to use of energy. Energy resources are the most vital inputs of daily life and production is made for energy and industrial products. For this reason, those who govern the country and undertake managerial roles in energy have to supply energy through uninterrupted, reliable, timely, clean and cheap ways to meet the needs of society and the energy sector. Given the energy supply security, they must also provide energy at the most affordable prices and diversify these sources. In this regard, the energy policy put forward by the states should be self-renewing, consistent and realistic, and should also be target-oriented. This study focuses on how Türkiye became a role model in energy policy and this policy's repercussions on the bilateral relations between Türkiye and Russia. The main purpose of this thesis is to answer whether the relations between Türkiye and Russia are based on energy competition or strategic partnerships.