Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim almakta olan özel gereksinimli bireylerin ebeveynlerinin ses kullanım alışkanlıklarının anket yoluyla değerlendirilmesi
The evaluation of the voice use habits of the parents ofindividuals with special needs taking education in specialeducation and rehabilitation centers through survey
  1. Tez No: 765418
  2. Yazar: DİCLE NUR ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Psikoloji, Sağlık Eğitimi, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Psychology, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim almakta olan özel gereksinimli bireylerin ebeveynlerinin ses kullanım alışkanlıklarının anket yoluyla değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan çalışma nicel verilere dayalı tarama modelinde tasarlanmış ve yapılmıştır. Araştırma İstanbul, Aydın ve Bursa illerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim almakta olan özel gereksinimi olan bireylerin ebeveynleri, örneklemi ise çalışmaya katılmaya gönüllü olan 100 ebeveyn oluşturmuştur. Araştırmanın verilerinin toplanmasında demografik bilgiler için 12 maddelik çok seçmeli form, ebeveynlerin ses hijyen bilgi düzeylerini ölçmek için 24 maddeden oluşan“Ses Hijyen Bilgi Düzeyi Ölçeği”ve ebeveynlerin ses bozukluklarının fonskiyonel, fiziksel ve emosyonel alandaki etkilerinin belirlenmesi 30 amacıyla maddeden oluşan“Ses Handikap Endeksi”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 23.0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Analizler % 95 güven düzeyinde yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda Ses Hijyeni Bilgi Düzeyi puanı en yüksek olan ebeveyn grubunu dil ve konuşma bozukluğuna sahip bireyler; ses hijyeni bilgi düzeyi puanı en düşük olan ebeveyn grubu işitme engelli bireylerin ebeveynleri oluşturmaktadır. Ses Handikap Endeksini oluşturan üç alt bölümde (emosyonel skor, fiziksel skor ve fonsiyonel skor) en yüksek skora sahip grup dil ve konuşma bozukluğuna sahip bireylerin ebeveynleri olarak tespit edilmiştir. Fiziksel skora bakıldığında en düşük skor işitme engelli bireylerin ebeveynlerindeyken, fonksiyonel skor incelendiğinde en düşük skoru zihinsel enegelli bireylerin ebeveynleri oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the voice usage habits of the parents of the individuals with special needs who are receiving education in special education and rehabilitation centers by means of a questionnaire. For this purpose, the study was designed and conducted in a survey model based on quantitative data. The research was carried out in the provinces of Istanbul, Aydın and Bursa. The universe of the research consisted of the parents of individuals with special needs who were receiving education in special education and rehabilitation centers, and the sample consisted of 100 parents who volunteered to participate in the study. In collecting the data of the research, a 12-item multi-choice form for demographic information, a 24-item“Voice Hygiene Knowledge Level”to measure parents' voice hygiene knowledge levels, and a“Voice Handicap Index”consisting of 30 items to determine the effects of parents' voice disorders in the functional, physical and emotional domains. used. The analysis of the data was carried out with the SPSS 23.0 package program. Analyzes were performed at 95% confidence level. As a result of the research, the parent group with the highest Voice Hygiene Knowledge Level score was individuals with speech and language disorders; The parent group with the lowest sound hygiene knowledge level is the parents of hearing-impaired individuals. The group with the highest score in the three sub-sections (emotional score, physical score and functional score) that make up the Voice Handicap Index was determined as the parents of individuals with language and speech disorders. When the physical score is examined, the lowest score is in the parents of the hearing impaired individuals, while when the functional score is examined, the parents of the mentally handicapped individuals have the lowest score.