Zihinsel farklılıkların postür ve motor yeterlilik üzerine etkisinin araştırılması
Investigating the impact of mental differences on posture and motor competence
  1. Tez No: 787023
  2. Yazar: SEDA DEMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKIN UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmadaki amaç özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde zihinsel engel tanısı ile eğitim almakta olan çocukların postür, denge, üst ekstremite koordinasyon becerilerinin ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya 8-16 yaş aralığında 30 zihinsel engelli tanılı çocuk ve 30 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. New York Postür Analizi kullanılarak postür değerlendirmesi yapıldı. Motor becerilerini değerlendirmek için Bruiniks-Oseretsky Motor Testi alt test 5 ve 7 kullanıldı. Bu testler ile çocukların özellikle denge ve üst ekstremite koordinasyonları değerlendirildi. Yaşam kalitesi değerlendirilmesi amacıyla Pediatrik Yaşam Kalitesi Ölçesi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to remove mental barriers in special education and centers, and to include the posture, balance, upper extremity coordination of children in education and to evaluate their quality of life. Thirty children with mental retardation between the ages of 8-16 and 30 healthy controls were included in the study. New York Posture Analysis was performed using posture assessment. Bruiniks-Oseretsky Engine Test subtest 5 and 7 temperature for engine blasting. With these organs, especially the balance and upper extremity coordination of the children were evaluated. Pediatric Quality of Life Scale statement for assessment of quality of life.