Özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların ebeveynleri ile duymayan çocukların ebeveynlerinin kabul düzeylerinin, başa çıkma tutumlarının ve kullandıkları savunma biçimlerinin incelenmesi
An examination of the acceptance levels, coping attitudes, and defense mechanisms of parents of children with and without special needs
  1. Tez No: 934635
  2. Yazar: YAREN GÖKCEN ÖZVAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların ebeveynlerinde ve duymayan çocukların ebeveynlerinde kabul düzeyi, başa çıkma tutumları ve savunma biçimleri incelenmiştir. Her iki gruptan 64 kişi olmak üzere toplam 128 katılımcı araştırmada yer almıştır. Araştırma, Antalya'da yaşayan ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde özel eğitim desteği almakta olan, ÇÖZGER raporu bulunan çocukların ebeveynleri ve Antalya'da yaşayan normal gelişim gösteren çocukların ebeveynleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler Demografik Bilgi Formu, Porter Ebeveyn Kabul Ölçeği, Başa Çıkma Tutumları Ölçeği, Savunma Biçimleri Testi ile elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS 27.0 programı ile yapılmıştır. Araştırmada Mann Whitney-U Testi ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerden alınan puanların analizine göre iki grup arasında Porter Ebeveyn Kabul Ölçeğinin toplam puanında anlamlı bir fark bulunmuştur. Ölçeğin alt boyutlarından olan Karşılıksız Sevgi alt boyutunda karşılaştırılan iki grup arasında anlamlı düzeyde fark tespit edilmiştir. Karşılaştırılan diğer testlerin toplam puanlarında iki grup arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the acceptance levels, coping attitudes, and defense mechanisms of parents of children with special needs and parents of children without special needs. A total of 128 participants, 64 from each group, participated in the study. The research was conducted with parents of children residing in Antalya who receive special education support at special education and rehabilitation centers and possess a ÇÖZGER report, as well as with parents of typically developing children living in Antalya. Data were collected using a Demographic Information Form, the Porter Parental Acceptance Scale, the Coping Attitudes Scale, and the Defense Mechanisms Test. The data analysis was performed using the SPSS 27.0 program. Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis tests were used in the study. According to the analysis of the scores obtained from the scales used in the study, a significant difference was found between the two groups in the total scores of the Porter Parental Acceptance Scale. A significant difference was also identified between the two groups in the Unconditional Love subscale, one of the scale's subdimensions. No significant difference was observed in the total scores of the other tests compared between the groups.