Joint quantization and dithering of color images
Renkli imgelerin bileşik niceleme ve kıpırtılanması
- Tez No: 76544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE AKARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bilgisayarlar giderek daha yoğun şekilde renkli imge saklama ve erişim aracı olarak kullanılmaktadır. Renkli imgeler üzerine en çok uygulanan işlemlerden biri renk sayısının azaltılmasıdır. Bu işlem, genellikle birbirinden ayrı uygulanan ve bağımsız olarak çalışan“nicemleme”ve“kıpırtılama”safhalarından oluşur. Hız ve hassasiyet açısından farklar taşıyan pek çok nicemleme algoritması ve“hata dağıtma”gibi çok iyi sonuç veren kıpırtılama algoritmaları mevcuttur. Bu tez, imgenin kıpırtılama sonrası daha iyi gösterilmesini sağlamaya yönelik olarak standart algoritmaların değiştirilmesini konu almaktadır. Bileşik nicemleme ve kıpırtılama yaklaşımlarının prensipleri ve sonuçlan anlatılmaktadır. Bu konudaki mevcut çalışmalar derlenmekte, yeni metodlar sunulmaktadır. Renk paletinin kıpırtılamaya uygunluğuna dayalı yeni bir hata ölçütü önerilmekte ve başarısı gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Computer systems are increasingly used for color image storage and retrieval. One of the main operations on color images is the reduction of the number of different colors used to represent it. This consists of“quantization”and“dithering”steps, which are usually applied separately and are not aware of each other. There are various quantization algorithms trading off speed and accuracy, and very good dithering algorithms like“error diffusion”. This thesis describes modification of standard algorithms to get a better representation of the image after dithering. Principles and results are provided on joint quantization and dithering approaches. Existing work is summarized, and new methods are introduced. A new error measure based on the suitability of a palette to dithering is proposed and its performance demonstrated.